14:40 06 مارچ 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

وزارت دفاع آذربایجان خبر داده است که در جریان فعالیت محاربوی مؤفقانه، ارتفاعات قره باغ را تسخیر نموده اند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع آذربایجان اعلام نموده است: «نیروهای ما چندین قله های اطراف ماداگیز را در جبهه ادارینسک اشغال کرده اند. در سمت فیزولینسک- جبرائیل، نیروهای ما مقاومت دشمن را شکستند و آنها مجبور به عقب نشینی کردند و به این شکل توانستند در این سمت پیشرفت نمایند».

باکو اعلام نموده است که قوای مسلح آذربایجان در سمت موراوداگ نیز کنترول وضع را در دست دارند

وزارت خارجه روسیه خبر داده است:"تشدید تنش در اطراف قره باغ کوهستانی کاملاً مورد بحث و بررسی قرار گرفت. وزرا از ادامه درگیری مسلحانه ابراز نگرانی جدی کردند ، و از توقف فوری جنگ صحبت کردند. بر عدم پذیرش دخالت گروه های مسلح غیرقانونی از مناطق دیگر در درگیری تأکید شد. تقاضا برای گام های بسیار متعادل از نظر ارائه کمک های سیاسی و دیپلماتیک به باکو مورد توجه قرار گرفت ".

در وزارت امور خارجه روسیه ذکر شده است:"آمادگی برای هماهنگی نزدیک اقدامات روسیه و ترکیه برای ایجاد ثبات در وضعیت به منظور بازگشت هرچه سریعتر حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی به یک کانال مذاکره صلح آمیز مجدداً تأیید شد. طرف روسی توجه خود را به تلاش های مشترک روسای گروه مینسک از جمله بیانیه مشترک روسای جمهور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه جلب کرد. از 1 اکتوبر 2020 ".

درگیری های میان باکو و ایروان درباره منطقه قره باغ از فوریه 1988 و از زمانی که منطقه قره ‌باغ جدایی خود را از آذربایجان اعلام کرد، آغاز شده است. در جریان درگیری‌های مسلحانه از سال 1992 تا 1994، آذربایجان کنترل منطقه قره ‌باغ و مناطق اطراف آن را از دست داد. از سال 1992 مذاکراتی برای دستیابی به راه ‌حل صلح‌آمیز درباره این درگیری تحت چارچوب گروه مینسک با ریاست مشترک روسیه، سازمان ملل و فرانسه آغاز شده است.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر