11:24 24 اکتوبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

رئیس جمهور آذربایجان می گوید که اصول تدوین شده توسط ایالات متحده ، روسیه و فرانسه در مورد قره باغ باید مبنای حل منازعات منطقه شود.

به گزارش اسپوتنیک، الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان در برنامه " The Connect World"، شبکه سی.ان.ان گفت: "ما طرفداری گفتگوهای صلح هستیم، آذربایجان یك شریک سازنده در میز مذاكره خواهد بود. ما بدین باور هستیم که اصول تدوین شده توسط امریکا، روسیه و فرانسه باید مبنایی برای حل مناقشه باشد".

ارمنستان با ادعا اینکه آنکارا به طور فعال از باکو حمایت می کند، حکومت نظامی و برای اولین بار بسیج عمومی اعلام کرد. بسیج جزئی در آذربایجان وضع شد.

رهبران روسیه، ایالات متحده و فرانسه طرف های مخالف را به توقف درگیری و شروع مذاکرات بدون پیش شرط فراخواندند.

قابل یادآوری‌ست که روز یکشنبه (27 سپتامبر) وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد که نیروهای مسلح ارمنستان به شهرک‌های واقع در خط مرزی در قره باغ تیراندازی کردند. براساس اطلاعات موجود؛ پی این حملات  تیراندازی غیر نظامیان نیز کشته شده اند.

در سال 1991 میلادی قره‌باغ که اکثر ساکنان آن را ارامنه تشکیل می‌دهند از آذربایجان اعلام استقلال کرد. باکو سعی کرد قره‌باغ را با زور برگرداند که منجر به جنگ شد. در سال 1994 آذربایجان، ارمنستان و جمهوری به رسمیت شناخته نشده قره ‌باغ با میانجی گیری روسیه پروتکل آشتی را به امضا رساندند. هرازگاهی درگیری های نظامی موقت و کوچکی در این منطقه صورت می گیرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر