10:12 27 نوامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

رئيس جمهور آذربایجان می‌گوید که باکو برای توافق روی وضع رژیم آتش‌بس در قره‌باغ کوهستانی، آماده است.

به گزارش اسپوتنیک، الهام علی‌اف، رئيس جمهور آذربایجان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت: "بلی، ما آماده ایم. من بارها این را گفته ام. ما آماده ایم امروز روی آتش‌بس توافق کنیم. اما در عین زمان باید ارمنستان، نخست‌وزیر ارمنستان نیز باید اعلام کند که به اصولی که یکجا با امریکا، روسیه و فرانسه ایجاد شده، پابند باقی می‌ماند. دو روز قبل نخست‌وزیر ارمنستان گفت که برای حل و فصل معضله قره‌باغ کوهستانی، راه حل دیپلوماتیک وجود ندارد".

شرط علی‌اف برای توقف جنگ در قره‌باغ
© Sputnik / Azerbaijani Presidential Press Office

قابل ذکر است که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درگیری مسلحانه بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ کوهستانی شروع شد و دو طرف طی این مدت، یکدیگر را به آغاز درگیری متهم کرده‌اند و بر اثر این درگیری ده‌ها نفر از دو طرف کشته یا زخمی شده‌اند. دو طرف مدعی حملات طرف مقابل به غیرنظامیان هستند.

به تاریخ ۱۰ اکتوبر، وزرای خارجه دو کشور با میانجی‌گری وزیر خارجه روسیه در مسکو دیدار و گفتگو نمودند که پس از مذاکرات ۱۰ ساعته مبنی بر اعلام آتش‌بس تصمیم گرفتند.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

مرتبط:

ارزیابی نقش پوتین در حل و فصل درگیری در قره‌باغ
اعلام آمادگی ترکیه برای فرستادن نیروهای نظامی به قره‌باغ
قره‌باغ آذربایجان را به گلوله باران نقاط مسکونی متهم کرد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر