22:15 25 اکتوبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

رئيس جمهور آذربایجان اعلام کرده است که نیروهای مسلح این کشور شهر شوشا، یکی از مهم‌ترین شهرهای قره‌باغ کوهستانی را تحت کنترول خود در آورده اند.

به گزارش اسپوتنیک، الهام علی‌اف، رئيس جمهور آذربایجان در جریان سخنرانی اش که توسط شبکه تلویزیونی دولتی آذربایجان نشر شد، گفت: "شهر شوشا از اشغال آزاد شد".

با این حال، وزارت دفاع ارمنستان ادعای رئيس جمهور آذربایجان مبنی بر تصرف شهر شوشا در قره‌باغ را تکذیب کرده است.

ارتسرون اوانیسیانَ، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان در کانال تلگرامش نوشته است: "جنگ در شوشی ادامه دارد".

قابل ذکر است که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درگیری مسلحانه بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ کوهستانی شروع شد و دو طرف طی این مدت، یکدیگر را به آغاز درگیری متهم کرده‌اند و بر اثر این درگیری ده‌ها نفر از دو طرف کشته یا زخمی شده‌اند. دو طرف مدعی حملات طرف مقابل به غیرنظامیان هستند.

به تاریخ ۱۰ اکتوبر، وزرای خارجه دو کشور با میانجی‌گری وزیر خارجه روسیه در مسکو دیدار و گفتگو نمودند که پس از مذاکرات ۱۰ ساعته مبنی بر اعلام آتش‌بس تصمیم گرفتند.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر