10:59 26 جنوری 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

برخی گزارش ها می‌رساند که وزیر امور خارجه آمریکا تصمیم گرفته است کوبا را در فهرست کشور های حامی مالی تروریسم شامل کند.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه نیویورک تایمز، به نقل از منابع نوشته است که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در آخرین روزهای حضور خود در وزارت خارجه قصد دارد کوبا را در فهرست حامیان مالی تروریسم که قبلا کشور های ایران، کوریای شمالی و سوریه را شامل بود، قرار دهد.

مقام‌های وزارت خارجه آمریکا طرحی را در این زمینه تدوین کرده‌اند که تحقق آن می‌تواند تلاش‌های دولت جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای کاهش فشار بر هاوانا را با موانعی مواجه ‌کند.

به گفته مقام های آمریکایی پمپئو در سه هفته‌ای که تا پایان دولت دونالد ترامپ باقی است فرصت دارد که در مورد این طرح تصمیم گیری کند.

هنوز مشخص نیست که آیا پمپئو در این باره تصمیمی اتخاذ کرده است. دموکرات‌ها و کارشناسان سیاست خارجی معتقدند که ترامپ و مقام‌های ارشد دولتش قصد دارند بایدن را در ماه‌های نخست ریاست جمهوری‌اش با مشکلاتی مواجه کنند.

بایدن می‌تواند بسرعت برای خارج کردن کوبا از این فهرست اقدام کند اما انجام آن به ماه‌ها زمان نیاز دارد.

آمریکا پیش از این ایران، کوریای شمالی و سوریه را در این فهرست قرار داده بود.

ایالات متحده در پاسخ به ملی شدن املاک آمریکا در سال 1961 روابط دیپلماتیک خود را با کوبا قطع کرد. پس از آن، واشنگتن از اعمال تحریم تجاری و اقتصادی خبر داد.

در دوران باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا روابط واشنگتن - هاوانا رو به بهبود قرار گرفت اما ترامپ بار دیگر شدیدترین تحریم‌ها را علیه هاوانا اعمال کرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر