03:00 27 سپتمبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

مجلس سنای آمریکا روند استیضاح رئیس‌ جمهور سابق این کشور را بر اساس قانون اساسی ایالات متحده تصویب کرد.

به گزارش اسپوتنیک، مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه به آغاز محاکمه استیضاح علیه دونالد ترامپ به اتهام "تحریک شورش" مرگبار به کنگره رای مثبت داد، اما محکومیت او در سنا با توجه به عدم حمایت کافی جمهوری‌خواهان بعید به نظر می‌رسد.

موضوع احتمال استیضاح رئیس جمهور سابق در گذشته در دادگاه ها مورد توجه نبوده و کارشناسان قانون اساسی نظرات مختلفی در این مورد دارند.

با این حال سناتورها  در کنگره آمریکا تصمیم گرفتند که می توانند به تنهایی این مسئله را حل کنند. بنابراین روند استیضاح ادامه خواهد یافت.

56 تن از اعضای مجلس سنای آمریکا، از جمله 6 تن از جمهوری خواهان به قانونی بودن روند محکمه ترامپ رأی مثبت دادند. استدلال وکلای او مبنی بر اینکه دونالد ترامپ پس از ترک کاخ سفید در 20 جنوری از دسترس سنا خارج بود، پذیرفته نشد.

44 سناتور جمهوری خواه باقیمانده به روند استیضاح رئیس جمهور پیشین رأی مخالف دادند و به صراحت اعلام کردند که قصد تبرئه ترامپ را دارند.

دموکرات‌ها امید دارند تا ترامپ را برای همیشه از تصدی پست دولتی منع کنند اما تحولات روز سه‌شنبه نشان داد که آنها با شانس کمی برای پیروزی مواجه هستند. تنها شش سناتور جمهوری‌خواه به دموکرات‌ها پیوستند تا اجازه برگزاری دادگاه استیضاح را بدهند، این در صورتی است که آنها به 67 رأی از جمله رای 17 سناتور جمهوری‌خواه برای تضمین محکومیت ترامپ در سنا نیاز دارند.

ترامپ در حال حاضر اولین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا است که برای دومین‌بار محاکمه می‌شود و دلیل این محاکمه دوباره نیز اتهامات وارد شده علیه ترامپ در ارتباط با  حمله به کنگره آمریکا در 6 جنوری همزمان با نشست تایید نتیجه انتخابات آمریکا صورت می‌گیرد و پیش‌تر «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا  اسناد مربوط به  اتهام علیه ترامپ را به مجلس سنا فرستاده بود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر