07:14 21 اپریل 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

وزیر امور خارجه آمریکا ابراز داشت که ایالات متحده در رابطه به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی علیه 76 شهروند سعودی محدودیت صدور ویزا را اعمال کرده است.

به  گزارش اسپوتنیک، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در پی انتشار گزارش قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار سعودی،  اعلام کرد که آمریکا قصد دارد برای 76 مقام سعودی محدودیت صدور ویزا را اعمال کند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها،‌این محدودیت‌های صدور ویزا  شامل تعدادی مقام‌های ریاض، خانواده‌های آنها و تحریم گارد سلطنتی سعودی می‌شود، اما  قرار نیست «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی شامل این تحریم شود.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد کهعلیه 76 تن از شهروندان سعودی که گمان می‌رود اقدام به تهدید مخالفان حکومت در خارج از مرزهای این کشور کرده‌اند محدودیت‌هایی برای صدور روادید در نظر گرفته است.

مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته‌اند ولیعهد عربستان سعودی علی‌رغم صدور دستور قتل جمال خاشقچی مشمول تحریم‌های جدید دولت آمریکا که قرار است علیه عاملان این ترور در نظر گرفته شود نخواهد شد.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی ، قبلاً سردبیر روزنامه «الوطن» و بعد از آن مدیر شبکه خبری «العرب» بود.

خاشقجی سپتامبر 2017 از عربستان متواری شد و بعد از آن به عنوان ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» مقاله‌هایی در انتقاد از برخی سیاست‌های کشورش به ویژه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی منتشر کرد.

وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.

  خاشقجی در اکتبر 2018 پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. ریاض که در ابتدا نسبت به ناپدید شدن خاشقجی اظهار بی اطلاعی می‌کرد، تصدیق کرد که این روزنامه نگار در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

آنکارا اعلام کرد همزمان با ورود خاشقجی به ساختمان کنسولگری 15 مقام امنیتی عربستان سعودی نیز با دو پرواز وارد استانبول شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر