11:21 20 جون 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 31
ما را در دنبال کنید

آمریکا به دنبال تحریم ترکیه به دلیل خریداری دستگاه موشکی S-400 از روسیه، مانع تحویل هلیکوپترهای ترکیه به پاکستان شد.

به گزارش اسپوتنیک، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه به خبرگزاری بلومبرگ گفت: می‌توان فصل جدیدی را آغاز و صفحه جدیدی را در روابطمان با مصر و همچنین کشورهای دیگر شورای همکاری خلیج (فارس) برای کمک به صلح و ثبات منطقه‌ای باز کرد.

از سوی دیگر کالین گفت: آمریکا معامله فروش هلیکوپترهای ترکیه به پاکستان را منع کرد و احتمالا این معامله با چین انجام شود و در نهایت آمریکا بازنده خواهد بود.

ترکیه و پاکستان معامله‌ای را درباره فروش 30 هلیکوپتر از نوع ATAK امضا کردند که بزرگترین توافق در تاریخ ترکیه است و ارزش آن به 1.5 میلیارد دالر می‌رسد.

کالین گفت: ترکیه سامانه‌های اس400- موشکی روسیه را بعد از مخالفت واشنگتن با فروش سامانه پاتریوت به آنکارا خریداری کرد. و در عین حال فرانسه مذاکرات با ترکیه را درباره وارد کردن سامانه‌های دفاع هوایی فرانسه_ایتالیا Eurosam به دلیل اقدامات ترکیه در سوریه تعلیق کرد.

کالین گفت: انقره اختلافات خود را با روسیه از طریق مذاکرات سازنده حل می‌کند که می‌توان درباره آمریکا نیز همین کار را کرد. اما زمانی که کشور دیگری موضع افراطی اتخاذ کند نتایج عکس می‌دهد. آمریکا گفت که یا براساس شروطمان فعالیت می‌کنیم یا چیز دیگری را قبول نمی‌کنیم. این موضع آمریکا باعث می‌شود ما به سمت و سوهای دیگری برویم.

وی گفت: ترکیه می‌تواند سامانه اس-400 را بدون نقض سامانه دفاعی ناتو داشته باشد و حل این مشکل از طریق مذاکرات سازنده با واشنگتن ممکن است.

کالین گفت: آمریکا باید جدیت موضع ترکیه درباره سامانه اس-400 را در نظر بگیرد. آمریکا باید بداند که این تصمیم یکباره گرفته نشده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر