20:46 31 جولای 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

یک شاهزاده سعودی در پی اعلام ممنوعیت موقت فروش سلاح امریکا به عربستان گفت که ریاض گزینه‌های مختلفی برای خرید سلاح به جای امریکا دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، «عبدالرحمن بن مساعد بن عبدالعزیز» شاهزاده برجسته سعودی اعلام کرد که «امریکا کشوری قدرتمند است و هر یک از کشورهای عربستان و امریکا به یکدیگر نیاز دارند، اما گزینه‌های عدیده‌ای برای خرید سلاح برای جایگزینی واردات سلاح از امریکا وجود دارد».

وی در گفت‌وگو با شبکه السعودیه افزود: «من معتقدم بسیاری از مواردی که عربستان سعودی از امریکا وارد می‌کند در جهان جایگزین دارد».

بن مساعد که هیچ منصب رسمی بر عهده ندارد، اما از سوی میلیون‌ها نفر در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌شود، تصریح کرد: «امریکا اگرچه برای عربستان بهترین شریک در همکاری نظامی است، اما جایگزین‌هایی وجود دارد».

وی با اشاره به تصمیم دولت بایدن برای توقف موقت فروش سلاح به عربستان گفت که «در اینصورت می‌توان سلاح را از کشورهایی مانند انگلیس و فرانسه و یا دیگر کشورها خریداری کرد».

شاهزاده سعودی تأکید کرد که طرح امریکا برای توقف فروش سلاح به عربستان و محدود کردن همکاری نظامی با ریاض به وعده‌های انتخاباتی او باز می‌گردد.

جو بایدن پیش از ورود رسمی به کاخ سفید و در کمپین‌های انتخاباتی خود بارها از بازنگری در پرونده‌های خاورمیانه به ویژه عربستان و سرکوبگری‌های رژیم آل سعود در سایه حکمرانی «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور و نیز لزوم پایان دادن به جنگ یمن صحبت کرده بود.

چندی پیش وزارت خارجه امریکا به ریاست جو بایدن اعلام کرده بود که قصد دارد فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به دلیل استفاده از آنها در جنگ یمن، به حالت تعلیق درآورد، لذا بسیاری از رسانه‌های امریکایی این اقدام دولت جدید ایالات متحده را در راستای آغاز عملی شدن وعده‌های بایدن درباره پرونده‌های خاورمیانه تلقی کردند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر