04:18 23 اپریل 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

نشست قلب آسیا در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان امروز آغاز شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، نشست مقام‌های بلندپایۀ کشورهای عضو نشست قلب آسیا - پروسه استانبول امروز (دوشنبه، ۹ حمل) در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

در این نشست، مقام‌ها دربارۀ صلح افغانستان و اجماع منطقه‌یی بحث و گفتگو می‌کنند.

میرویس ناب، معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان در این نشست از کشورهای منطقه می‌خواهد که برای برقراری یک آتش‌بس در افغانستان، کار کنند.

او افزود: " گروه‌های هراس‌افگن بین‌المللی و قاچاقبران مواد مخدر، تلاش‌های صلح را به‌گونۀ جدی صدمه می‌زنند. با کارگیری از این فرصت، تمامی همکاران منطقه‌یی و جهانی مان، به ویژه کشورهایی را که بر طالبان نفوذ دارند فرا می‌خوانم که برای رسیدن به یک آتش‌بس دایمی و مذاکرات معنادار صلح کار کنند."

او می‌افزاید: "صلح تنها در صورتی پایدار خواهد بود که آیندۀ گفتگوهای صلح، یک افغانستان مستقل، متحد و دموکراتیک باشد که در آن تمامی افغان‌ها، زنان، مردان، جوانان، اقلیت‌ها و تمامی اقشار جامعه احساس حفاظت، احترام و شمولیت در تمامی روندهای تصمیم گیری را داشته باشند."

او به این باور است که روند صلح افغانستان، زمینه ساز تصور یک افق تازه برای همکاری‌های منطقه‌یی، اتصال منطقه‌یی و توسعه اقتصادی منطقه است.

از سوی دیگر، خسرو ناظری، معین وزارت خارجه تاجیکستان هم می‌گوید که کشورهای منطقه از روند صلح افغانستان پشتیبانی می‌کنند.

او افزود: "از دیدگاه ما، تحکیم صلح و ثبات درازمدت در افغانستان، نیازمند کمک‌های واقعی برای از میان برداشتن مشکلات اقتصادی و اجتماعی است. این کار از بازگشت نهادهای دولتی اثرگذار و ایجاد یک بنیاد پایدار برای توسعه پایدار پشتیبانی می‌کند."

او می‌افزاید: "در پس زمینه تحولات سیاسی و نظامی کنونی و اوضاع اجتماعی و اقتصادی افغانستان، ما کاهش امنیت را در منطقه و جهان نیز احساس می‌کنیم. اینها نخست به خطر مداوم هراس‌افگنی بین‌المللی، تندروی مذهبی و قاچاق مواد مخدر وابسته استند."

او در ادامه می‌گوید: "ما حکومت افغانستان و طالبان را فرا می‌خوانیم که برای مصالحۀ ملی و توسعۀ صلح‌آمیز این کشور، مذاکرات صلح را ادامه دهند. در این زمینه، تاجیکستان و همکاران و دوستان منطقه‌یی افغانستان، از یک گفتگوی سازنده میان افغانان پشتیبانی می‌کنند."

قرار است که فردا، روز پایانی نشست قلب آسیا باشد و در آن وزیران خارجه کشورهای عضو این روند و نیز رییس‌جمهور غنی سخنرانی کنند.

رییس جمهور غنی نیز صبح امروز برای اشتراک در نشست قلب آسیا - پروسه استانبول، به تاجیکستان رفت و قرار است که در کنار دیدار با رییس‌جمهور تاجیکستان و مقام‌های دیگر این کشور، در دانشگاه ملی تاجیکستان نیز سخنرانی کند.  

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر