18:36 30 جولای 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

رئیس جمهور تاجیکستان گفت که کشورش قصد دارد تا حجم صادرات برق به افغانستان را افزایش دهد.

به گزارش اسپوتنیک، امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، روز سه شنبه (10 حمل)، ضمن افتتاح نهمین کنفرانس وزیران قلب آسیا - روند استانبول در مورد افغانستان، گفت که کشورش قصد دارد تا صادرات برق به افغانستان را افزایش دهد.

رحمان گفت که تاجیکستان سالانه از 1 تا 1.5 میلیارد کیلووات ساعت (کیلووات ساعت) برق افغانستان تأمین می کند و طی ده سال گذشته، این جمهوری بیش از 10 میلیارد کیلووات ساعت به کشور همسایه تأمین کرده است.

 رئیس جمهور تاجیکستان گفت: " بدین منظور ما دو لین برق ساخته و راه اندازی کرده ایم.. یكی 110، دیگری 220 كیلوولت (كیلووات) به ظرفیت 500 مگاوات (مگاوات) از تاجیكستان تا پلخمری در افغانستان ساخته شده است. فرصت های همکاری انرژی هنوز هم عظیم است و ما برای همکاری همه جانبه در این زمینه استراتژیک آماده هستیم. در عین حال، ما آماده هستیم تا میزان برق رسانی به افغانستان را افزایش دهیم".   

به گفته وی، در این راستا، موضوع توسعه و اجرای بیشتر پروژه های اتصال شبکه های برق در منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رئیس تاجیکستان همچنان افزود: "ما اجرای پروژه CASA-1000 را مهم می دانیم كه انتقال برق را از تاجیكستان و قرقیزستان به پاكستان از طریق قلمرو افغانستان فراهم می كند. همچنین یك گام مهم و به موقع احداث خط انتقال برق ولتاژ بالا از 500 کیلوولت Rogun-Puli-Khumri، است که مطالعه امکان سنجی آن تازه آغاز شده است ".

رحمان همچنین خاطرنشان کرد که به منظور بهبود سطح زندگی مردم همسایه (افغانستان)، تاجیکستان ساخت نیروگاه های برق آبی را در مناطق مرزی، از جمله اجرای پروژه نیروگاه برق آبی سبزور در منطقه خودمختار بدخشان-کوهی تاجیکستان پیش بینی کرده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر