جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

وزارت امورخارجه ترکیه شنبه شب به خاطر به رسمیت شناختن آنچه "نسل کشی ارمنی‌ها" توسط ایالات متحده خوانده شده است، سفیر آمریکا را احضار کرد.

به گزارش اسپوتنیک، بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، با صدور بیانیه ای روز گذشته "نسل‌کُشی ارمنی‌ها" در زمان امپراتوری عثمانی را به رسمیت شناخت.

سادات اونال، معاون وزارت خارجه ترکیه در دیدار با ساترفیلد مردودیت، سفیر ایالات متحده امریکا، واکنش تند کشورش را به وی گوش زد کرد.

منبع در وزارت خارجه ترکیه می‌گوید که اظهارت رئیس جمهور امریکا به از نظر حقوق بین المللی فاقد اعتبار است، همچنان به روابط دوجانبه آسیب می‌زند که بازگرداندن آن دشوار خواهد بود.

قابل یادآوری‌ست که به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارمنی‌ها به دست ترکان عثمانی از وعده های بایدن در ایام رقابت‌های انتخاباتی بود. تا کنون 29 کشور، از جمله فرانسه، روسیه، برازیل، آلمان، هالند، سویدن، ایتالیا، بلجیم، سوئیس، اسلواکیا، جمهوری چک و کانادا، این نسل کشی را رسمیت شناخته‌‌اند.

ترکیه بارها اعلام کرده ترکان عثمانی دست به کشتار ارامنه نزده‌اند و همواره اتهام نسل‌کشی را رد کرده و گفته که در فاجعه سال‌های 1915 تا 1917 هم ترک‌ها و هم ارمنیان قربانی جنایت واقع شده‌اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر