02:14 29 اکتوبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 40
ما را در دنبال کنید

تیمی از دانشمندان نجوم در پی یک مطالعه یه شرایطی دست یافته اند که احتمال حیات در سیاره سرخ را فراهم می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک،  ستاره شناسان کشف کرده اند که فضای داخلی مریخ می تواند حیات میکروبی را تأمین کند و انرژی و تمام مواد لازم را برای آن فراهم نماید.

نتایج این تحقیق در مجله علمی Astrobiology منتشر شده است.

کارشناسان ترکیب شیمیایی شهاب سنگ هایی را که  ازسطح مریخ بروی زمین سقوط نموده اند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. معلوم شد که این سنگها اگر به طور مداوم با آب در تماس باشند، قادر به تولید محصولات جانبی مهم برای فعالیت حیاتی میکروارگانیسم ها هستند.  این داده ها نشان داد که بیشتر فضای داخلی سیاره سرخ بالقوه برای موجودات زنده مناسب است.

در طی یکی از واکنشهای احتمالی - رادیولیز - عناصر رادیواکتیو در سنگها با آب که از دوعنصر هیدروژن و اکسیژن ساخته شده، تعامل کرد. هیدروژن در آب زیرزمینی باقیمانده منحل می شود ، در حالی که مواد معدنی مانند پیریت، با جذب اکسیژن آزاد مواد معدنی سولفات را تشکیل می دهند. میکروب ها می توانند هیدروژن محلول را به عنوان سوخت جذب کرده و از اکسیژن ذخیره شده در سولفات ها برای "سوزاندن" این سوخت استفاده کنند.

 این مطالعه نشان داد که عناصر رادیواکتیو مانند توریم، اورانیوم و پتاسیم در چندین نوع مختلف از شهاب سنگ های مریخ و همچنین مواد معدنی سولفید قابل تبدیل به سولفات و سنگهایی با فضای متخلخل کافی برای به دام انداختن آب وجود دارد. این مقاله تأیید کرد که مریخ ممکن است شرایطی مناسب برای وجود حیات داشته باشد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر