14:50 13 جون 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 12
ما را در دنبال کنید

معاون رییس مرکز پژوهش‌های راهبردی تاجیکستان گفت که ممکن است به انتقال نیروهای ایالات متحده از افغانستان کمک کند.

به گزارش اسپوتنیک، سیف الله صفر اف، معاون رییس مرکز پژوهش‌های راهبردی وابسته به نهاد ریاست جمهوری تاجیکستان، گفت که کشورش در چارچوب تعهدات خود در سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO)، می تواند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از طریق خاک خود تأمین کند.  

وی خاطرنشان کرد که تاجیکستان به عنوان عضوی سازمان پیمان امنیت جمعی نمی تواند قلمرو خود را بدون رضایت شرکای این سازمان برای خروج از افغانستان در اختیار آمریکایی ها قرار دهد.

این دانشمند علوم سیاسی گفت: "از سوی دیگر، ایالات متحده هیچ راه دیگری برای خروج از افغانستان ندارد، مگر از طریق تاجیکستان و ازبکستان، به ویژه اینکه طرف تاجیکی قبلاً در این زمینه تجربه داشته است، مانند استقرار ارتش فرانسه در فرودگاه دوشنبه از سال 2001 ( تا سال 2010) و همچنین سوخت گیری مجدد برای هواپیمای نیروی هوایی ایالات متحده".     

به نظر وی، اجازه تاجیکستان برای انتقال نیروهای آمریکایی از افغانستان یک امتیاز مثبت در روابط تاجیکستان و آمریکا خواهد بود.

پیش از این، دولت آمریكا اعلام كرده بود كه از اول ماه می تا 11 سپتامبر با هماهنگی كامل با متحدان، خروج نیروها از افغانستان را به پایان می رساند.   

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر