07:41 23 سپتمبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 61
ما را در دنبال کنید

وزارت خارجه روسیه درباره احتمال انتقال نیروهای امریکایی از افغانستان به آسیای میانه واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک، آندری رودنکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه در امور آسیای مرکزی و قفقاز درباره احتمال انتقال نیروهای امریکایی از افغانستان به آسیای میانه گفت که کشورهای این ناحیه توان تامین امنیت خود، بدون امریکایی ها را دارند.

وی در این مورد در حاشیه کنفرانس کشورهای آسیای مرکزی «والدای» گفت: «به نظر می رسد، کشور های آسیای مرکزی می‌توانند چه امنیت مرزی و چه امنیت داخلی خود را بدون حضور نیروهای آمریکا در خاک خود تامین کنند».

قابل ذکر است که جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا روز 14 اپریل رسما از تصمیم واشنگتن برای خروج نیروهای خود از افغانستان تا یازدهم ماه سپتمبر یعنی تا بیستمین سالروز حادثه یازده سپتمبر (2001) خبر داد. این در حالی است که طبق توافق با طالبان، خروج نیروهای خارجی بایستی زودتر از این موعد انجام می گرفت.

در پایان ماه فبروری سال 2020 هیئت دولت امریکا و طالبان در قطر طی یک مراسم رسمی نخستین توافقنامه صلح پس از 18 سال جنگ در افغانستان را به امضا رسانیدند. در این توافقنامه آمده بود که نیروهای خارجی باید در ظرف 14 ماه از افغانستان خارج شوند و پس از ختم روند تبادله زندانیان، مذاکرات صلح بین‌الافغانی آغاز شود. در چارچوب این توافقنامه، نیروهای امریکایی پنج پایگاه نظامی در افغانستان را ترک کردند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر