08:00 25 جولای 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

نتایج اولیه تحقیقات دانشمندان جاپانی نشان می‌دهد آزمایش ادرار ساده می‌تواند ابتلا به تومور مغزی را در مراحل اولیه بیماری با دقت بالایی تشخیص دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دیجیاتو، تومور مغزی را می‌توان با علائمی مانند سردردهای نامنظم، حالت تهوع و یا اختلال در گفتار تشخیص داد، اما این علائم معمولا تا پیشرفت کامل بیماری مشخص نمی‌شوند. همین مساله تشخیص اولیه را سخت می‌کند، با این حال آزمایشات اولیه می‌تواند در روند درمان بیمار تاثیر زیادی داشته باشد.

وقتی صحبت از روش‌های غیر تهاجمی و کارآمد در تشخیص سرطان می‌شود، آزمایش ادرار در کنار آزمایش خون، راهکار هیجان‌انگیزی به شمار می‌رود. محققان می‌توانند با بررسی آن، نشانگرهای زیستی را در بدن تشخیص دهند که می‌تواند به این بیماری‌ مرتبط باشد. با این روش، آن‌ها می‌توانند چنین بیماری‌هایی را قبل از بروز نشانه‌های بالینی بیماری تشخیص دهند. این مطالعات نشان داد که این روش برای تشخیص سرطان‌های پروستات، پانکراس، مثانه و حتی ریه می‌تواند امیدوارکننده باشد.

سردردی
© Fotolia / Viacheslav Iakobchuk

حالا این تیم تحقیقاتی امیدوارند تا با آزمایش ادرار و بررسی میکروآر‌ان‌ای‌ها (microRNA) بتوانند تومورهای مغزی را نیز تشخیص دهند. میکروآر‌ان‌ای‌ها رشته‌های کوتاه آر‌ان‌ای غیر کد ژنی هستند که نقش مهمی در بیان ژن دارند و با وجود سلول‌های سرطانی در بدن می‌توانند اشکال منحصربفردی را به وجود آورند.

محققان توانستند دستگاهی را توسعه دهند که با 100 میلیون سیم از جنس روی اکسید با ابعاد نانومتری بتواند میکروآر‌ان‌ای‌های یک نمونه به کوچکی  یک میلی‌لیتر را نیز تشخیص دهد. این نمونه‌ها از دو گروه سالم و با تومور مغزی جمع آوری شد که نشان داد این ماده ژنتیکی می‌تواند با وجود سلول‌های تومور در مغز به وجود آید.

آن‌ها با داده‌هایی که از میکروآر‌ان‌ای‌ها جمع آوری کردند توانستند مدل تشخیصی را طراحی کنند که بتواند تومور مغزی را تشخیص دهد. این مدل توانست با حساسیت صد درصد و تشخیص 97 درصد، بیماران را از افراد سالم تشخیص دهد. بدخیمی و اندازه تومورها در این مدل هیچ تاثیری روی نتایج نداشت. دانشمندان امیدوارند با انجام مطالعات آینده، این نوع تکنولوژی بتواند ابزاری برای تشخیص تمامی سرطان‌ها باشد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر