21:08 05 اگست 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

برخی گزارش ها حاکی است که یکی از مظنونان ترور رئیس جمهوری هائیتی سابق مخبر اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا بوده است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از CNN یکی از افراد مظنون به مشارکت در ترور "جوونل موئیز"، رئیس‌جمهوری هائیتی جزو منابع مورد اعتماد اداره مبارزه با مواد مخدر بود.

این مظنون بعد از ترور رئیس‌جمهوری هائیتی با همکارانش در اداره مبارزه با مواد مخدر تماس گرفت.  یک مقام اداره مبارزه با مواد مخدر که در هائیتی مأمور بود از این مظنون خواست تسلیم مسئولان محلی شود.

بر اساس این گزارش، این مقام، به همراه یک مقام وزارت خارجه آمریکا، اطلاعاتی را به دولت هائیتی ارائه کردند که در تسلیم و دستگیری این مظنون و یک فرد دیگر کمک کرده است.

گفته می‌شود که برخی از عاملان ترور هنگام انجام حمله عنوان مخفف این اداره (DEA) را فریاد می‌زده‌اند.

براساس گزارش این نشریه، چندین نفر که به نقشه ترور رئیس جمهوری هائیتی مرتبط بودند ، قبلاً مخبران اجرای قانون ایالات متحده بوده اند. منابع آگاه گفته ‌اند برخی از این عوامل، مخبر اف‌ بی. آی بوده‌اند اما اف بی آی  درباره مخبرانش اظهار نظر نمی‌کند.

" جوونل موئیز "رئیس‌جمهوری 53 ساله هائیتی از سال 2017 قدرت را در دست داشت. او که چهل و دومین رئیس جمهوری هائیتی بود سه شنبه شب به وقت محلی در حمله مسلحانه افراد ناشناس اسپانوی زبان به شدت مجروح و سپس خبر کشته شدن وی و مارتیه ماری اتین ژوسف همسرش تائید شد.

دولت هائیتی می گوید  دست‌کم 28 نفر در این عملیات ترور مشارکت داشته‌ و سه شهروند آمریکایی به دلیل دست داشتن در ترور دستگیر شده اند.

بر اساس گزارش ها ، هائیتی طی چهار سال گذشته دستخوش بحران‌های سیاسی متعددی بوده و موئیز در این مدت هفت بار اقدام به تغییر نخست‌ وزیر آن کشور کرده بود. این کشور  یکی از فقیرترین کشورهای جهان است که گفته می‌شود حدود 60 درصد مردم این کشور در سطحی پایین‌تر از خط فقر زندگی می‌کنند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر