22:58 27 سپتمبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

یک روزنامه کانادایی از فروش تسلیحات نظامی کانادا به عربستان به ارزش 74 میلیون دالر در سال گذشته خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سعودی لیکس، یک روزنامه کانادایی فاش کرد که ریاض طی سال 2020 سلاح‌هایی از کانادا به ارزش 74 میلیون دالر خریداری کرده است.

با وجود درخواست کانادا برای توقف معاملات تسلیحاتی با سعودی‌ها، دولت فدرال با توافقی با روابط تجاری کانادا برای فروش نزدیک به 74 میلیون دالر تسلیحات به عربستان موافقت کرد.

یک روزنامه کانادایی اعلام کرد که اتاوا مجوز کارگزاری را برای یک شرکت کانادایی که مواد منفجره به ارزش 73.9 میلیون دالر به عربستان سعودی می فرستد، صادر کرده است.

در سال 2018 ، پارلمان کانادا  قانونی را تصویب کرد که به اتاوا اجازه می‌داد تا کارگزاری در فروش یا انتقال سلاح یا سایر فناوری‌های محدود بین دو یا چند کشور خارجی را در صورت مشارکت کانادایی‌ها یا شرکت‌های کانادایی در معامله تنظیم کند.

این بدان معناست که معاملات تسلیحاتی خارجی با واسطه کانادایی‌ها یا شرکت‌های کانادایی خارج از کشور نیاز به مجوز کارگزاری از اتاوا دارد.

اتاوا ماهیت دقیق کالاهای فروخته شده را فاش نمی‌کند و فقط در این مورد اعلام کرد این کالاها شامل بمب‌ها، اژدرها، راکتها و سایر مواد منفجره دست ساز و تجهیزات و لوازم جانبی مربوطه می‌باشد.

فروش تسلیحات کانادا به عربستان علی رغم تحریم صدور مجوزهای صادراتی علیه این کشور پس از کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی و مرگ غیرنظامیان یمنی صورت گرفته است.

گروه‌های حقوق بشری، دانشگاهیان و مشاوران سیاسی مدتهاست که از «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا خواسته‌اند فروش تسلیحات نظامی به عربستان را متوقف کند اما دولت لیبرال مدعی است که در صورت توقف این فروش کانادا میلیاردها دالر ضرر می‌کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر