13:44 23 سپتمبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

نشریه واشنگتن پست مدعی شد که جنرال میلی به طور مخفیانه دست به اقدامی زد تا حمله هسته ای احتمالی ترامپ را محدود کند.

به گزارش اسپوتنیک، نشریه واشنگتن پست از کتاب روزنامه نگاران باب وودوارد و روبرت کوستا متوجه شد که جنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، دو روز پس از شورش کنگره اقدام مخفیانه ای برای محدود کردن توانایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا در دستور حمله هسته ای انجام داد.

در مکالمات محرمانه تلفنی، ظاهرا جنرال میلی به لی زوچنگ، رئیس ستاد مشترک کمیسیون نظامی مرکزی چین، ​​اطمینان داد که واشنگتن حمله هسته ای انجام نمی دهد. اولین تماس در 30 اکتبر 2020، چهار روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری و تماس دوم در 8 جنوری 2021، دو روز پس از حمله هواداران ترامپ به کنگره، انجام شد.

به گفته مولفین کتاب، به دلیل تمرینات نظامی در دریای چین جنوبی و لفاظی های جنگ طلبانه ترامپ، پکن معتقد بود که ایالات متحده در حال آماده شدن برای حمله است. روزنامه نگاران گفتند که میلی گفت: "ژنرال لی، ما پنج سال است که یکدیگر را می شناسیم. اگر قصد حمله داشته باشیم من از قبل با شما تماس می گیرم. سورپرایزر نخواهید شد"

با این باور که چین در صورت احساس تهدید از سوی ترامپ می تواند به ایالات متحده حمله کند، وارد عمل شد. در همان روز او با دریاسالار از بخش فرماندهی هند و اقیانوسیه نیروهای مسلح ایالات متحده تماس گرفت و توصیه کرد که این تمرین به تعویق بیفتد و دریاسالار اطاعت کرد.

علاوه بر این میلی افسران را برای بررسی مراحل پرتاب سلاح های هسته ای فرا خواند و گفت که فقط رئیس جمهور می تواند چنین دستوری را صادر کند اما مهمتر از همه خود او باید در این امر شرکت نماید.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر