17:47 24 اکتوبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه فسخ قرارداد زیردریایی از سوی استرالیا را تضعیف اعتماد در همه ای اروپا دانست.

به گزارش اسپوتنیک، کلمان بون وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه اظهار داشت، که فسخ قرارداد زیردریایی از سوی استرالیا تضعیف اعتماد نه تنها در فرانسه که در همه ای اروپا است.

بون در گفتگو با شبکه «فرانس ۲۴» گفت: "من نمی دانم چگونه می توانیم اکنون به شریک های استرالیایی خود اعتماد کنیم. این گامی در برابر فرانسه نبود، بلکه اعتماد همه اروپا را تضعیف کرد، چرا که اکنون نمی تواند به شرکای خود اعتماد کند".

وی همچنین افزود: "دولت استرالیا نمی تواند پشت واشنگتن یا لندن پنهان شود. آنها به عنوان یک کشور مستقل تصمیم گرفتند و امریکا از منافع خود دفاع کرد. بلی، روشن است که به شیوه ای ناخوشایند و غیر شریک، اما شما لازم نیست منتظر بمانید تا واشنگتن به خود بیاید".

وزیر فرانسه در امور اروپایی خاطرنشان کرد: "این تنها مساله فرانسه نیست بلکه متوجه همه ای اروپا است. و اروپا باید توانایی استقلال و دفاع راهبردی خود را تقویت کند".

پیشتر ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه از فراخواندن سفیران این کشور در ایالات متحده و استرالیا به دلیل فسخ قرارداد زیر دریایی کانبرا، برای مشورت خبر داده بود.

سران سه کشور ایالات متحده، انگلیس و استرالیا با امضای یک توافقنامه همکاری سه جانبه، از برنامه ساخت زیردریایی با سوخت هسته ای برای استرالیا به عنوان نخستین پروژه مهم این ائتلاف، خبر دادند.

در پی امضای این توافقنامه، دولت استرالیا قرارداد خود، با ارزش بالغ بر ۹۰ میلیارد دالر، با شرکت فرانسوی «ناوال گروه» برای ساخت زیردریایی را فسخ کرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر