15:02 21 اکتوبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

اولین نشست فوق‌العاده وزیران خارجه شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان در مورد افغانستان برگزار شد. در این نشست، وزیر امور خارجه ترکیه گفته است که تحولات در افغانستان تأثیرگذاری جهانی دارد و کشورهای ترک‌زبان بیش‌تر از این روند متأثر شده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، اولین نشست فوق‌العاده وزیران خارجه شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان در مورد افغانستان برگزار شد.

شورای ترک متشکل از کشورهای ترکیه، اوزبیکستان، آذربایجان، قزاقستان و قرغیزستان است. مجارستان عضو ناظر این سازمان بین‌المللی است.

وزیر امور خارجه ترکیه، در نشست «شواری ترک» در استانبول گفته است که تحولات در افغانستان کشورهای ترک‌زبان را به‌عنوان همسایه‌های این کشور تحت تأثیر قرار داده است.

چاووش اوغلو با اشاره به جمعیت ترک‌تبار افغانستان گفته است که به همین دلیل تحولات در افغانستان مورد توجه ترکیه قرار گرفته است.

چاووش اوغلو گفته است: «روابط ویژه‌ای با افغانستان داریم، به همین دلیل باید بیانیه نهایی شورای ترک حاوی پیامی مهم برای جهانیان باشد.»

در نشست شورای ترک در ترکیه نحوه حمایت از رشد، برقراری ثبات و ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و نیز جلوگیری از موج مهاجرت و ریشه‌یابی گروه‌های تروریستی در این کشور بررسی شده است.

 این در حالی است که رجب‌ طیب اردوغان نیز در مصاحبه‌ای با سی‌بی‌اس در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفته است که حکومت اعلام شده طالبان فراگیر نیست و این روی روابط ترکیه با طالبان تأثیر می‌گذارد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر