00:50 16 اکتوبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

یک گروه بین‌المللی از دانشمندان یک ماده غیرمعمول را در سیاره منحصر به فرد (WASP-76b) که جزو سیارت موسوم به مشتری های داغ است، کشف کردند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از ژورنال اخترفیزیکی، کشف کلسیم یونیزه در اتمسفر آن نشان دهنده دمای بالاتر از تصور قبلی محققان یا حاکی از وزش بادهای شدید در لایه فوقانی قشر گازی این سیاره است.

سیارات دارای درجه حرارت بالا به دلیل مجاورت بسیار نزدیک به ستاره‌های خود، به نام مشتری های ذاع یاد می‌شوند.

WASP-76b که در سال 2016 میلادی کشف شد، حدود 640 سال نوری از مین فاصله دارد، اما آنقدر به ستاره نوع F خود که کمی گرمتر از خورشید است، نزدیک می‌باشد که طی 1.8 روز زمینی یک بار به دور خود می‌چرخد. از طرف روز این سیاره آهن تبخیر می‌کند که سپس در طرف شب آن متراکم شده و به صورت باران می بارد.

سیارات دارای درجه حرارت بالا به دلیل مجاورت بسیار نزدیک به ستاره های خود، مشتری های داغ نامیده می شوند.  WASP-76b که در سال 2016 کشف شد ، حدود 640 سال نوری از زمین فاصله دارد اما آنقدر به ستاره نوع F خود که کمی گرمتر از خورشید است نزدیک می باشد که طی 1.8 روز زمینی یک بار به دور خود می چرخد. در جانب روز این سیاره آهن تبخیر می شود که سپس در طرف شب آن متراکم شده و به صورت باران می بارد.

ستاره شناسان در مشاهدات جدید خود سه خط طیفی غیرمعمول را ثبت کرده اند که مربوط به وجود اتم های کلسیم یونیزه است. به گفته دانشمندان، سنجش از دور دهها سیاره های فراخورشیدی مختلف با دماها و جرم های گوناگون، تصویر کاملی از تنوع واقعی جهان های سیارات دیگر از جمله سیارات داغ دارای باران های آهن و سیارات دارای اقلیم معتدل تر را ارائه می دهد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر