22:15 20 اکتوبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

دادگاه جنایی بین المللی از سازمان ملل خواسته است تا مشخص کند چه کسی نماینده افغانستان است.

به گزارش اسپوتنیک، دیوان کیفری بین المللی از آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و مجمع کشورهای عضو دادگاه بین المللی کیفری خواسته است تا تعیین کنند که چه کسی به طور رسمی قدرت در افغانستان را در دست دارد.

این مطلب در اطلاعیه مطبوعاتی دادگاه بین المللی کیفری که روز جمعه منشر شده، بیان شده است.

این سند اشاره شده است که انتظار می رود تا 8 نوامبر پاسخی ارائه شود.

پیش از این، کریم خان، دادستان، دادگاه جنایی بین المللی (دادگاه لاهه) درخواست مجوز برای بازگشایی تحقیقات درباره جنایات احتمالی انجام شده در افغانستان از اول جولای 2002 صادر کرده بود.

محاکمه به این نتیجه رسید که این طرح "بدون تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نهاد نمایندگان مقامات افغان از 15 آگست 2021 است" قابل حل نیست.

گفتنی است که طالبان توسط نیروهای اتحاد شمالی با حمایت ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده در 13 نوامبر 2001 از کابل بیرون رانده شدند، این گروه تقریباً 20 سال بعد، عملیات گسترده ای را برای ایجاد کنترل بالای افغانستان، پس از آنکه واشنگتن در بهار 2021 از برنامه های خود برای پایان دادن به عملیات نظامی خود در این جمهوری آغار کردند.

پیشتر در 15 آگست، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان از کشور فرار کرد و طالبان بدون جنگ وارد پایتخت شدند. در 6 سپتامبر، این گروه تندرو از ایجاد کنترل بر کل قلمرو افغانستان و در 7 سپتامبر، ترکیب دولت موقت را اعلام کردند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر