20:32 20 اکتوبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 30
ما را در دنبال کنید

رئیس جمهور فرانسه سیاست گذشته این کشور در ارتباط با افریقا را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش اسپوتنیک، «امانوئل مکرون»، رئیس جمهور فرانسه در نشستی مشترک با نمایندگان گروه‌های اجتماعی و فعالین فرهنگی منطقه ساحل افریقا سیاست گذشته فرانسه در ارتباط با افریقا را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

امانوئل مکرون در این نشست همچنین مداخله نظامی فرانسه در لیبی در سال 2011 را اشتباه دولت وقت فرانسه عنوان کرد.

مکرون در این نشست به این موضوع نیز اذعان کرد که دولت فرانسه در گذشته به حاکمیت هیچ قوم احترام نگذاشته است.

یکی از شرکت کنندگان در این نشست سیاست‌های فعلی فرانسه در مالی و حضور نظامی در این کشور آفریقایی را محکوم و شکست خورده عنوان کرد و گفت: می‌خواهم به رئیس جمهور فرانسه یادآوری کنم که آنچه در ساحل اتفاق میافتد تنها نتیجه چیزی است که در لیبیا انجام شده است.

با این حال مکرون در مورد منطقه ساحل و سوالات درباره مسئولیت فرانسه در وخامت اوضاع امنیتی در منطقه به توجیه حضور نظامی در مالی پرداخت و گفت:

 

ما در مالی تنها به خاطر منافع خود در سال 2013 دخالت نکردیم. با این حال، من کاملاً با شما در مورد پرونده لیبیا موافقم. فرانسه بدون در نظر گرفتن نظر مردم لیبیا مداخله کرد.».

مکرون مدعی شد که حضور نظامی فرانسه در ساحل به درخواست کشورهای مربوط به جامعه اقتصادی کشورهای غرب افریقا (ECOWAS) بوده است و فرانسه قصد ماندن نامحدود در آنجا را ندارد.

با وجود اعتراف مکرون به سیاست‌های اشتباه کشورش در قبال افریقا، بسیاری این اظهارات مکرون را اقدامی انتخاباتی و در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور تا کمتر از 7 ماه دیگر عنوان کرده‌اند. مردم فرانسه برای انتخابات رئیس جمهور جدید خود قرار است در ماه اپریل به پای صندوق‌ های رأی بروند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر