00:16 28 اکتوبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 11
ما را در دنبال کنید

وزیر خارجه طالبان در اظهاراتی خواستار روابط خوب جهان با افغانستان شد اما از ارائه تعهدات محکم در خصوص تحصیل دختران در این کشور به رغم درخواستهای بین المللی از دولت متبوعش برای اجازه به بازگشت همه محصلان افغان به مدارس خودداری کرد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از خبرگزاری رویترز، با گذشت تقریبا دو ماه از فروپاشی دولت سابق مورد حمایت غرب در افغانستان و تصرف شهر کابل از سوی نیروهای طالبان، دولت جدید وابسته به این گروه به ایجاد روابط خوب با کشورهای دیگر با هدف کمک به دفع یک بحران اقتصادی فاجعه بار در افغانستان اصرار دارد.

امیر خان متقی وزیر خارجه موقت افغانستان، در نشستی به هماهنگی مرکز مطالعات انسانی و جنگ در شهر دوحه قطر گفت: جامعه بین المللی باید شروع به همکاری با ما کند. در این صورت ما خواهیم توانست ناامنی را متوقف کرده و همزمان نیز خواهیم توانست تعاملی مثبت با جهان داشته باشیم.

متقی بیان کرد، دولت "امارات اسلامی" طالبان با احتیاط حرکت می کند اما تنها چند هفته است که در قدرت قرار گرفته و نمی توان انتظار داشت که اصلاحاتی را که جامعه بین المللی در عرض 20 سال قادر به اجرایشان نبوده تکمیل کند.

او اظهار کرد:  آنها منابع مالی زیاد و حمایت و پشتیبانی بین المللی قدرتمندی داشتند اما همزمان شما دارید از ما می خواهید تنها در عرض دو ماه همه اصلاحات را انجام دهیم؟

اخیرا آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل گفت طالبان قولهایش برای تضمین حقوق زنان و دختران را نقض کرده و در صورت ممنوع شدن کار زنان به هیچ وجه اقتصاد افغانستان قابل ترمیم نیست.

وزیر خارجه دولت طالبان بار دیگر از آمریکا خواست بیش از 9 میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان در خارج از این کشور را آزاد کند اما گفت که دولت متبوع او از محل مالیاتها، عوارض گمرکی و کشاورزی در صورت تداوم مسدود ماندن این ذخایر، درآمد کسب می‌کند.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر