ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

در «سد کجکی» سومین توربین برق نصب شد

© Sputnik / V.Kiselev / ورود به گالری تصاویربند برق آبی نغلو
بند برق آبی نغلو - اسپوتنیک افغانستان
سومین توربین تولید برق بر روی سد کجکی در مسیر رودخانه هیرمند نصب شده است که با این اقدام، 18.5 مگاوات برق وارد شبکه انرژی ولایت هلمند می شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از افغان پیپر، عبدالبصیر عظیمی افزود: 33 مگاوات برق از سد کجکی تولید می شد، که با نصب توربین سوم ظرفیت آن به 51.5 مگاوات افزایش یافت.

لین انتقال انرژی برق - اسپوتنیک افغانستان
کار بند برق کجکی تکمیل شده است

سد کجکی با ظرفیت یک هزار و 800 میلیون متر مکعب آب روی رودخانه هیرمند افغانستان احداث شده است. این رودخانه با وسعت حوزه آبریزی 350 هزار کیلومتر مربع و با طول تقریبی 1100کیلومتر بزرگترین رود فلات ایران و افغانستان و طولانی‌ترین رود جنوب آسیا به حساب می آید.
اکنون برق تولیدی از سد کجکی در ولایت های «هلمند» و «کندهار» مورد استفاده قرار می گیرد.
عظیمی افزود: هزینه نصب توربین سوم را اداره توسعه امریکا یا «یو اس آی دی» تامین کرده است.
کار ساخت فاز دوم سد کجکی جریان دارد و قرار است بر روی این سد 3 توربین جدید نصب شود، که ظرفیت تولید 100 مگاوات برق دیگر را خواهد داشت.
به گفته وی، شرکت موسوم به «77» ترکیه قرار است با سرمایه گذاری 200 میلیون دالری این توربین ها را نصب کند و پس از نصب توربین ها و تولید انرژی هزینه آن را از محل فروش برق از شرکت توزیع برق برشنا دریافت کند.
مرحله دوم توسعه بند کجکی آغاز شد - اسپوتنیک افغانستان
مرحله دوم توسعه بند کجکی آغاز شد

عظیمی در باره سد کمال خان در ولایت نیمروز نیز گفت: این سد یکی از اولویت های دولت افغانستان است و در تفاهمنامه آب بین ایران و افغانستان هم به آن اشاره شده و می تواند برای تنظیم میزان سرازیر شدن آب به ایران مطابق با قرارداد سال 1351 مورد استفاده قرار بگیرد.
مطابق این قرارداد، که میان «موسی شفیق» و امیرعباس هویدا نخست وزیر وقت ایران به امضا رسیده است، سالانه 850 میلیون متر مکعب آب به ایران سرازیر خواهد شد. این وزارتخانه مطابق اظهارات رئیس جمهوری افغانستان متعهد به اجرای تفاهمنامه آب میان ایران و افغانستان است.
عظیمی افزود که سد کمال خان دارای سه مرحله است که فاز اول و دوم آن تکمیل شده و کار مطالعاتی فاز سوم نیز پایان یافته و بزودی ساخت آن به یک شرکت معتبر واگذار خواهد شد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала