اشرف غنی با باشندگان غرب کابل دیدار کرد

© Zuhal SarhadAshraf Ghani اشرف غنی Ашраф Гани
Ashraf Ghani اشرف غنی Ашраф Гани - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس جمهور افغانستان دیروز با باشندگان غرب کابل دیدار و از آنها خواست تا با دولت همکاری کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وب سایت ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان به سلسلۀ دیدارهای مشورتی، شام روز گذشته با باشنده گان غرب کابل دیدار کرد.

در این دیدار که بیشتر از یک هزار تن در قصر سلام خانۀ ارگ حضور به هم رسانیده بودند و در آن شماری از اراکین دولتی نیز حضور داشتند، ابتدا گروه از کودکان ترانه ای را در ارتباط به صلح اجرا کردند.

عارفه پیکار فعال جامعه مدنی در پیوند به جایگاه زن و انتخابات صحبت کرد و گفت: راه اندازی چنین نشست ها بسیار ارزنده است. وی پیشنهادات خویش را در عرصه های مختلف از جمله اصلاحات در مناطق مرکزی، طرح تعدیل واحدهای اداری، انکشاف متوازن، توجه به تقویت اداره محلی، حمایت از زنان تحصیل کرده و نخبه در ادارات محلی و در سطوح بلند دولتی، حمایت از تقویم انتخابات، حمایت از زنان در انتخابات، توجه جدی به تامین امنیت و برخورد با گروه های مسلح غیر مسئول، مطرح کرد.

سپس عزیر فلاح یکتن از استادان دانشگاه گفت: وضعیت معارف و سیستم آموزشی کشور صحبت نموده، گفت: افتخار داریم که شما منحیث چهره اکادمیک و تحصیل کرده اساس نظام مدرن را بنا می گذارید، مطمئن باشید که نسل جدید از شما حمایت می کند.

بعداً آصف محسنی یکی از علمای دینی در رابطه به وحدت مذاهب در کشور و فرهنگ اعتدال صحبت کرد و از تلاش های حکومت در عرصه های مختلف از جمله سیاست خارجی، اجماع بین المللی، جلب کمک های بین المللی و از بین بردن انحصار یگانه راه ترانزیتی قدردانی کرد.

اشرف غنی - اسپوتنیک افغانستان
ترامپ و اشرف غنی در ریاض با هم ملاقات می کنند

محسنی گفت، که نظام آموزشی ما آموزش محور است و در آن بحث پژوهشی وجود ندارد که باید در زمینه توجه جدی صورت گیرد.

متعاقباً مصباح شهرستانی مسئول ائتلاف نهادهای مدنی در پیوند به حمایت از سیاست های حکومت صحبت کرد و مطالبات مردم را در عرصه های مختلف بیان کرده افزود: ما از طرح حکومت در زمینه صلح و همچنان طرح های بنیادی در عرصه های اقتصادی، پروژه های زیربنایی و مدیریت آب ها حمایت می کنیم.

بعداً شکیب آفاق مسئول نهاد گام سوم در زمینه توجه به افغانستانی های خارج از کشور صحبت کرد و خطاب به رئیس جمهور گفت که این نسل را به عنوان نسل تحصیل کرده، بحیث یک آدرس بشناسید، زیرا این نسل خواهان تطبیق قانون، شفافیت، عدالت اجتماعی و شایسته سالاری می باشد.

سپس قنبر علی تابش شاعر و نویسنده در رابطه به وضعیت فرهنگی کشور صحبت کرده گفت که مشکلات هویتی و فرهنگی و مسایل قومی، زبانی و مذهبی بستر های نفاق و تهدید در افغانستان می باشند و تهدید از ناحیه اختلاف هویتی به مراتب خطرناک تر از انتحار و انفجار است.

وی راه نجات از این مشکلات را، کارآمد سازی نهادهای حکومتی بخصوص در زمینه تامین امنیت و طرح یک استراتیژی و پلان فرهنگی دانست و از رئیس جمهور خواست تا به مطالبات مدنی شهروندان در مطابقت به قانون اساسی کشور پاسخ مدنی و شهروندی دهد.

در پایان صحبت های باشندگان غرب کابل، تابلوی خطاطی شدۀ شعری که هنگام سفر رئیس جمهور به بامیان سروده شده بود، از سوی شماری از حاضرین به رئیس جمهور اهدا گردید.

رئیس جمهور غنی پس از استماع پیشنهادات و صحبت های آنان، گفت که از چندی بدینسو گفتمان بزرگ ملی را شروع کرده ایم و سلسلۀ این گفتمان ادامه خواهد یافت. وی افزود که طرح فرهنگی ما تطبیق قانون اساسی می باشد که مساوات هر افغان با افغان دیگر در آن تضمین شده است و قانون اساسی زمانی از حرف به عمل می آید که یک گفتمان ملی را راه اندازی کنیم.

رئیس جمهور افزود: دو سال قبل که این بار مسئولیت را به عهده گرفتیم ما با چهار انتقال، انتقال امنیتی، انتقال اقتصادی، انتقال سیاسی و انتقال فرهنگی مواجه بودیم.

وی افزود که پلان های شوم دشمنان افغانستان که می خواستند، نظام و  قانون اساسی را سقوط دهند و کشور را به دو جغرافیه سیاسی مبدل کنند، ناکام گردید. در آن زمان جهان از افغانستان در حال فرار بود، اما امروز ما افغانستان را در محور توجه جهان قرار دادیم.

محمد اشرف غنی تاکید کرد که راه تطبیق قانون و خواست های متعادل در حکومت را لحظه ای فراموش نمی کنم. وی گفت که امحای فقر باید در صدر برنامه های ما قرار داشته باشد.

محمد اشرف غنی گفت که پست ها و کرسی های دولتی به امتیاز طلبی و تفوق پسندی مبدل شده است، باید به این فرهنگ خاتمه دهیم. فرهنگ دولتداری باید فرهنگ خدمت باشد و تا زمانیکه همه شهروند نشویم، دولت پاسخگو پیدا نمی کنیم.

رئیس جمهور غنی در رابطه به انتخابات گفت که من انتخابات را به چهار نهاد: جامعه مدنی به شمول زنان، احزاب سیاسی، کمیسیون های انتخاباتی و جامعه بین المللی سپردم و صرف من از آن نظارت می کنم. وی از حاضرین نشست خواست تا به هیچ کسی اجازه مداخله در انتخابات را ندهند.

غنی به طالبان هشدار داده است که برای صلح زمانی زیادی ندارید - اسپوتنیک افغانستان
غنی به طالبان هشدار داده است که برای صلح زمانی زیادی ندارید

رئیس جمهور در رابطه به نقش زنان گفت که مشارکت زنان در دولت به صورت قابل ملاحظه تغیر کرده است.

رئیس جمهور کشور در خصوص همزیستی میان مذاهب شیعه و سنی در افغانستان گفت که امام ابوحنیفه و امام جعفر صادق نه تنها هم عصر همدیگر، بلکه با هم دوست و همکار بودند.

رئیس جمهور غنی تاکید کرد که افغانستان نمونه همزیستی مسالمت آمیز شیعه و سنی و پیروان فقه حنفی و جعفری است. کشور ما میدان جنگ شیعه و سنی شده نمی تواند.

رئیس جمهور کشور تاکید کرد که ما باید بالای فرهنگ به صورت آگاهانه سرمایه گذاری کنیم، زیرا نهادهای فرهنگی ما پاسخگو نیست.

رئیس جمهور غنی از باشنده گان غرب کابل خواست تا در زمینه مبدل نمودن دشت برچی به کارته و حوزه منظم پلانی، همکاری نمایند.

وی افزود: اگر می خواهید افغانستان به پا بایستد، در زمینه به انزوا کشانیدن آنانیکه مانع پیشرفت این کشور می شوند و ما را به کار نمی گذارند، اجماع نمائید.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала