شورای نامزدان: انتخابات باید پس از توافق صلح با طالبان برگزار شود

© Photo / HAشورای نامزدان: انتخابات باید پس از توافق صلح با طالبان برگزار شود
شورای نامزدان: انتخابات باید پس از توافق صلح با طالبان برگزار شود - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شورای نامزدان گفته‌اند که انتخابات ریاست‌جمهوری باید پس از توافق صلح با طالبان برگزار شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، یک عضو شورای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، می‌گوید که اعضای این شورا در دیدار با تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته‌اند که انتخابات ریاست‌جمهوری باید پس از توافق صلح با طالبان برگزار شود.

آغاز اعتراضات  بزرگ مردمی در کابل - اسپوتنیک افغانستان
آغاز گردهمایی اعتراضی مردمی در کابل

مهمد شهاب حکیمی، هماهنگ کنندۀ شورای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید که در دیدار اعضای این شورا با یاماموتو که در هفتۀ جاری انجام شد، سفیران شماری از کشورهای پشتیبان افغانستان نیز حضور داشتند.

آقای حکیمی افزود: «دیدگاه عمومی این است که باید اول صلح بیاید و بعد انتخابات به راه بی‌افتد که درآن صورت ما می‌توانیم که پس از انتخابات یک صلح نسبی داشته باشیم».

شیدا محمد ابدالی، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نیز بیان داشت: «در شرایط امروزی انتخاباتی را که همه مردم افغانستان در آن شرکت کند ممکن نیست، خوب است که روند صلح به نتیجه برسد باز انتخابات برگزار شود، اما من در این‌جا شک دارم که بعضی همسایه‌ها — اگر نامش را بگیریم پاکستان — در این پیش قدم است. من هنوزهم مطمین نیستم که پاکستان صادقانه با افغانستان کمک کند».

شورای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، ادامۀ کار رئیس‌جمهور را نیز نمی‌پذیرد و می‌گوید که تا برقراری صلح در افغانستان حکومت از سوی یک سرپرست باید اداره شود.

قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ششم ماه میزان برگزار شود. کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که این تاریخ دیگر تغییر نخواهد کرد و این نهاد بر برگزاری انتخابات در ششم میزان جدی است.

حبیب الرحمان ننگ، رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات گفت: «قانون انتخابات ما را مکلف به برگزاری انتخابات کرده‌است. مسیر ما تنها تطبیق قانون است و به شش میزان ما انتخابات را برگزار می‌کنیم و این برای مان خط سرخ است».

سه ماه دیگر به برگزای انتخابات ریاست‌جمهوری مانده‌است؛ اما شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تهدید کرده‌اند که اگر اصلاحات لازم در انتخابات نیاید، آنان انتخابات را تحریم خواهند کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала