پولشویی و تأمین مالی تروریست‌ها در پاکستان

© AP Photo / SPAپاکستان
پاکستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
FATF معتقد است به‌خصوص گروه‌هایی که در مرز مشترک پاکستان و افغانستان فعال هستند به‌ اشکال مختلف از طریق پاکستان تأمین مالی می‌شوند.

اسپوتنبک به نقل از پایگاه خبری دِ نیوز، تازه‌ترین گزارش منتشرشده توسط گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF کم‌وبیش آب پاکی را روی تمام تلاش‌های اسلام‌آباد که طی یک سال اخیر فعالیت‌ زیادی برای خروج از لیست خاکستری و نظارت ویژه این گروه انجام داده بود ریخته است.

بیرق پاکستان - اسپوتنیک افغانستان
پاکستان درج لست کشور حامی تروریزم نگردید

هرچند FATF به‌صراحت اعلام نکرده که دولت اسلام‌آباد در عمل به خواسته‌های این گروه ناموفق بوده است ولی ابهامات زیادی که در گزارش وجود دارد نشان می‌دهد که پاکستان چندان موفق هم نبوده است.

در گزارش تأکید می‌گردد که دولت اسلام‌آباد به‌همراه ارتش پاکستان تلاش زیادی برای نابود کردن فعالیت تروریست‌ها داخل سرحدات پاکستان داشته‌اند و به موفقیت‌های قابل قبولی نیز دست یافته‌اند، دیگر خبر حملات تروریستی و انفجار دائماً شنیده نمی‌شود و کشور پاکستان به امنیت بسیار بالایی به‌نسبت سال‌های قبل دست پیدا کرده است.

همچنین بخش دیگری از این گزارش را که به نفع پاکستان است می‌توان به محتوای منتشرشده در خصوص اقدام علیه گروه‌هایی که در لیست سیاه بین‌المللی قرار دارند نسبت داد، از جماعت الدعوه گرفته تا برخی دیگر از گروه‌هایی که سازمان‌های بین‌المللی به نام آنها حساسیت دارند در لیست سیاه دولت پاکستان قرار گرفته‌اند.

دولت ایالت پنجاب کار را فراتر برده و حتی اموال و املاک این گروه‌ها را در داخل پنجاب ضبط کرده است، «حافظ سعید» رئیس این گروه تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و بسیاری از شبکه‌های مربوط به گروه‌های مشابه مسدود شده است، با این حال تمام خواسته‌های FATF محقق نشده و حداقل گزارش این گروه نشان می‌دهد که هنوز به تمام آنچه می‌خواستند نرسیده‌اند.

نخستین درخواست انگلیس از پاکستان در خصوص اقدامات بر ضد تروریزم - اسپوتنیک افغانستان
نخستین درخواست انگلیس از پاکستان در خصوص اقدامات بر ضد تروریزم

این گروه در گزارش خود تأکید می‌کند مبارزه با تروریسم و ممانعت از تقویت مالی گروه‌های افراط‌گرا چیزی فراتر از عملیات‌های ظاهری است که دولت پاکستان انجام داده و برخی گروه‌ها را محدود کرده است.

در این گزارش حتی به تفاهم‌نامه‌ای که بین بریتانیا و پاکستان امضا شده تا زمینه رسیدگی به مفاسد مالی مشترک میان دو کشور را فراهم سازد اشاره و تصریح شده است: در برخی موارد مقصد پولشویی‌هایی که از پاکستان انجام شده است بریتانیا بوده و هنوز راه‌حلی قطعی برای ممانعت از تکرار این اتفاقات اندیشیده نشده است.

سخت‌گیری بیشتر در پرداخت مالیات‌ یکی دیگر از خواسته‌های FATF بوده که هنوز محقق نشده و این گروه معتقد است بخش زیادی از اقتصاد پاکستان که به زراعت وابسته است مستندسازی دقیق نشده است.

مورد دیگری که مورد توجه FATF قرار گرفته است آغاز به کار واحد مبارزه با تروریسم در پولیس پاکستان است که یکی از مأموریت‌های جدی آن پیگیری حمایت‌های مالی از گروه‌های تروریستی است.

FATF معتقد است پاکستان تا سال 2017 میزان تهدیدات مربوط به پولشویی و حتی تأمین مالی تروریست‌ها را بررسی نمی‌کرده و از این سال به بعد با امضای سندی به‌عنوان «ارزیابی ملی ریسک پولشویی و تأمین مالی تروریست‌ها» برنامه‌ای مدون‌تر برای مبارزه با این دو موضوع تصویب کرده است ولی هنوز هم نتوانسته نظارت مالی خود را دقیق‌تر کند.

جنرال امریکایی: پاکستان باید علیه تروریزم عملی اقدام کند - اسپوتنیک افغانستان
جنرال امریکایی: پاکستان باید علیه تروریزم عملی اقدام کند

این گروه معتقد است پاکستان به‌خلاف ادعاهای انجام‌شده هنوز مسیر زیادی را در راه مبارزه با تروریسم باید طی کند و به‌خصوص در شفاف‌سازی تراکنش‌های مالی و مبارزه با جرائمی نظیر مواد مخدر و کلاهبرداری و... در ایالت پنجاب باید اتفاقات جدی‌تری رخ دهد.

یکی دیگر از خواسته‌های FATF این است که در مورد جرائم تروریستی و نحوه وقوع آنها شفاف‌سازی شود، در اصل این گروه به‌دنبال آمارهایی مشخص از میزان حملات و نقش عوامل خارجی در بروز این حملات است.

در گزارش گروه ویژه اقدام مالی آمده است آنچه می‌تواند به وضعیت کنونی پاکستان کمک کند ارائه برنامه‌ای مدون و عملیاتی است که در سه سطح کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تعریف شده باشد و تا فوریه 2020 ارائه شود.

گفته میشود که ممکن پاکستان نتواند به‌سرعت تمام خواسته‌های گروه ویژه اقدام مالی را تأمین کند و نام خود را از لیست خاکستری این گروه خارج سازد. سیاستمداران پاکستان نباید فراموش کنند که قرار دادن وعده‌های غیر قابل اجرا در برنامه مدونی که FATF آن را مطالبه می‌کند شاید در زمانی کوتاه به‌سود آنها باشد ولی در درازمدت باعث به دام افتادن کشور خواهد شد و مشکلات پاکستان را افزایش خواهد داد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала