ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

بازارهای مالی آمریکا به اثر کرونا به هم ریخت

© REUTERS / Leah Millis بازارهای مالی آمریکا به اثر کرونا به هم ریخت
 بازارهای مالی آمریکا به اثر کرونا به هم ریخت  - اسپوتنیک افغانستان
اداره فدرال رزرو آمریکا در تلاش برای حفاظت از اقتصاد این کشور در برابر تبعات شیوع ویروس کرونا اقدام به کاهش نرخ بهره کرد، اما این اقدام اضطراری نیز نتوانست موجب آرام‌شدن آشفتگی ایجادشده در بازارهای مالی این کشور بگردد.

 به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، فدرال رزرو آمریکا روز سه‌شنبه در تلاش برای حفاظت از اقتصاد این کشور در برابر تبعات شیوع ویروس کرونا اقدام به کاهش نرخ بهره کرد، اما این اقدام اضطراری نیز نتوانست موجب آرام شدن آشفتگی ایجادشده در بازارهای مالی این کشور شود و افت شاخص‌ها تداوم یافت.

جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا تصریح کرده که اقتصاد آمریکا همچنان قدرتمند است اما شیوع ویروس موجب ایجاد یک تغییر اساسی در چشم‌انداز رشد بانک مرکزی این کشور شده است.

پاول در کنفرانس خبری‌ای که پس از تصمیم اجماعی سیاستگذاران در مورد کاهش نیم‌درصدی نرخ بهره برگزار شد گفت: «ویروس و اقداماتی که به‌منظور مهار آن انجام گرفته است قطعاً تا مدتی بر فعالیت‌های اقتصادی در داخل و خارج از آمریکا سایه خواهد افکند».

نرخ بهره در آمریکا اکنون به 1 تا 1.25 درصد رسیده است.

این اولین اقدام خارج از برنامه‌ریزی ماهانه فدرال رزرو آمریکاست که از زمان بحران مالی سال 2008 تاکنون انجام می‌گیرد و نشان‌دهنده عمق نگرانی این بانک از وضعیت شیوع سریع ویروس کروناست.

رئیس‌کل بانک مرکزی آمریکا افزود: «نظر ما این است که اکنون زمان اقدام جهت حمایت از اقتصاد (آمریکا) است... من می‌دانم که اقتصاد آمریکا قدرتمند است و این مشکل را پشت‌سر خواهد گذاشت. من انتظار دارم که ما به وضعیت رشد باثبات و بازار کار باثبات برگردیم».

وی اذعان کرد که چشم‌انداز اقتصادی آمریکا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا نامشخص است و در وضعیتی سیال قرار دارد.

معاون ترامپ: داروی کرونا تا تابستان آماده استفاده می‌شود - اسپوتنیک افغانستان
معاون ترامپ: داروی کرونا تا تابستان آماده استفاده می‌شود

اما این اقدام بانک مرکزی آمریکا نتوانست از نگرانی فعالان بازار بورس کم کند و هر 3 شاخص اصلی بورس آمریکا دیروز را با افت حدود 3درصدی به پایان رساند. همچنین میزان سوددهی اوراق قرضه 10ساله دولت آمریکا برای اولین بار در تاریخ به زیر یک درصد رسید.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که پس از تعطیلی بازارهای مالی میان خبرنگاران آمده بود گفت روند افت بازارهای بورس در روز سه‌شنبه را ندیده و روی واکنش دولت فدرال به ویروس کرونا متمرکز بوده است. تحلیلگران معتقدند فدرال رزرو آمریکا ناگزیر خواهد شد تا ماه جون یک نوبت دیگر نرخ بهره را کاهش دهد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала