دیدار اتمر با رئیس بانک توسعۀ اسلامی

© Ministry of Foreign Affairs of Afghanistan (MFA) دیدار اتمر با رئیس بانک توسعۀ اسلامی
دیدار اتمر با رئیس بانک توسعۀ اسلامی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزیر امور خارجه افغانستان خواهان فرستادن یک تیم تخنیکی از سوی بانک توسعهٔ اسلامی به افغانستان شد.
اتمر وارد عربستان سعودی شد - اسپوتنیک افغانستان
اتمر وارد عربستان سعودی شد

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه افغانستان امروز سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹ درباره دیدار وزیر خارجه این کشور با رئیس بانک اسلامی نوشت: محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه در جریان بازدید خود از عربستان سعودی با دکتور بندر حجار رئیس بانک توسعۀ اسلامی در شهر جده، دیدار و گفتگو کرد.
این وزرات افزوده است، که اتمر کمک های چشمگیر مالی بانک انکشاف اسلامی در راستای تمویل و راه اندازی پروژهای عمرانی بیشمار در افغانستان، از آن میان ساخت سرک دوشی – پلخمری، سرک اندخوی – آقینه، ساخت خوابگاه دخترانه دانشگاه کابل و پروژۀ آبیاری ولسوالی پشتون زرغون را‌ مورد ستایش قرار داد.
وزیر امور خارجه این کشور یادآور شد، که افغانستان با داشتن ذخایر آبی، منابع معدنی و موقعیت استراتیژیک می تواند نقش سازنده‌یی در انتقال انرژی، مصونیت غذایی و ترانزیت کالا میان کشورهای جنوب آسیا، آسیای مرکزی، آسیای غربی و فراتر از آن ایفا کرده و بخشی از زنجیرۀ تدارکاتی و ارزشی منطقه را تشکیل دهد.
اتمر ضمن تأکید بر گسترش روابط میان دولت افغانستان و بانک توسعۀ اسلامی و اشاره به تمویل پروژه دانشگاه بین المللی اسلامی افغانستان، خواهان فرستادن یک تیم تخنیکی از سوی بانک توسعهٔ اسلامی به افغانستان شد تا این تیم ساحات و امکانات سرمایه‌گذاری در افغانستان را شناسایی نموده و چشم انداز روشنی را برای همکاری‌های اقتصادی در هماهنگی با این بانک در افغانستان ترسیم نماید.
دکتور بندر حجار به نوبه خود از پیشنهاد وزیر امو رخارجهٔ افغانستان درباره فرستادن هیأت تخنیکی یادشده استقبال کرد.
پیرامونِ تمویل پروژه دانشگاه بین المللی اسلامی افغانستان، رئیس بانک توسعه اسلامی خواهان انجام مطالعات دقیق امکان‌سنجی از سوی کابل شده افزود، که پس از ارایهٔ دقیق نیازمندی های این دانشگاه از سوی افغانستان، بانک توسعهٔ اسلامی در مشورت با کشورهای عضو، به پیشنهاد کابل در زمینهٔ فراهم‌آوری وجوه مالی پاسخ خواهد داد.
در پایان این خبرنامه آمده است، که دکتور حجار از تعهد بانک توسعۀ اسلامی جهت کمک به افغانستان به آقای اتمر اطمینان داده تاکید کرد، که ایجاد فضا و محیط مناسب برای سرمایه‌گذاری، یک اصل مهم و سازنده در رشد و توسعۀ اقتصادی کشورها بوده و این بانک قادر است تا از الگوها و تجارب دست‌داشتۀ خود، در راستای تطبیق پروژه‌ها، افغانستان را یاری رساند.

یادآوری می کنیم، که محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان امروز در راس یک هیات بلند رتبه به عربستان سفر کرده بود.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала