ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ممنوعیت ترانه‌خوانی دختران؛ وزارت معارف از موقف‌اش عقب‌نشینی کرد

© Sputnik / Z. Safariممنوعیت ترانه‌خوانی دختران؛ وزارت معارف از موقف‌اش عقب‌نشینی کرد
ممنوعیت ترانه‌خوانی دختران؛ وزارت معارف از موقف‌اش عقب‌نشینی کرد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 13.03.2021
وازت معارف از موقف‌اش دربارۀ ممنوعیت دانش‌آموزان دختر از ترانه‌خوانی عقب‌نشینی کرد.

به گزارش اسپوتنیک، این وزارت می‌گوید مکتوبی که اخیرأ از سوی رئیس معارف شهر کابل صادر شده‌است «منعکس کننده و موقف و پالیسی رسمی» وزارت معارف نمی‌باشد.

در خبرنامۀ این وزارت که شام امروز شنبه (23 حوت) نشر شده، آمده‌است که موضوع ممنوعیت دانش‌آموزان دختر از ترانه‌خوانی را زیر بررسی است و «در صورت نیاز، وزارت معارف متوسل به اقدام انضباطی نیز خواهد شد».

منع ترانه‌خوانی دختران نقض حقوق بشر شمرده می‌شود - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 11.03.2021
منع ترانه‌خوانی دختران نقض حقوق بشر شمرده می‌شود

در خبرنامه همچنان آمده‌است که رهبری این وزارت به حمایت از حق تعلیم و حق انتخاب تمامی دانش‌آموزان دختر و پسر برای اشتراک در برنامه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی متعهد است و این وزارت قصد ندارد تا حقوق قانونی و آموزشی دانش‌آموزان را محدود کند.

اما در بخشی دیگر این خبرنامه، تأکید شده‌است که رهبری مکتب‌ها اقدامات پیشگیرانه‌یی را که سبب کاهش خطر بهره‌گیری از دانش‌آموزان دختر و پسر در مکتب‌ها می‌شود روی دست گیرند.

پیش از این، وزارت معارف اعلام کرد که دانش‌آموزان دختر بالاتر از 12 حق ندارند در مراسم‌هایی که مردان حضور داشته باشند، ترانه بخوانند.

این تصمیم وزارت معارف با واکنش‌های زیادی – داخلی و خارجی – روبه‌رو شد. شماری از فعالان عرصۀ حقوق‌ زنان با نشر کلیپ‌های ترانه‌خوانی خود شان، فراخوانی را برای نکوهش این تصمیم وزارت معارف به راه انداختند.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر نیز با پخش خبرنامه‌‎یی، گفت که «حق آموزش، آزادی بیان و دسترسی به مهارت‌های هنری از حقوق اولیه و اساسی همۀ کودکان، بدون تبعیض مبتنی بر سن و جنس، است».

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала