جنرال انگلیس: پس از خروج خارجی طالبان دلیلی برای جنگ ندارند

CC0 / / UK Chief of General Staff Gen. Nick Carter (File)
UK Chief of General Staff Gen. Nick Carter (File) - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 12.05.2021
Telegram
رییس ستاد نیروهای مسلح بریتانیا می‌گوید که با بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان، طالبان هیچ دلیلی برای سخن گفتن از جهاد ندارند.

به گزارش اسپوتنیک، نیکلاس پاتریک کارتر، رییس ستاد نیروهای مسلح بریتانیا در یک گفت‌وگوی ویژه با طلوع‌نیوز می‌گوید که با بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان، طالبان هیچ دلیلی برای سخن گفتن از جهاد ندارند.

نیکلاس پاتریک کارتر گفته که طالبان اکنون در برابر افغان‌ها می جنگند و نیاز است ازاین کار دست بکشند.

رییس ستاد نیروهای مسلح بریتانیا و قمر جاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان دو روز پیش وارد کابل شده و با محمداشرف غنی رییس جمهور کشور دیدار کردند.

در این دیدار دربارۀ گفت‌وگو‌های صلح، نقش و اثر گذاری پاکستان بر طالبان، چگونگی روابط دو کشور و پایان خشونت‌ها گفتگو شده است.

تحریم های لندن علیه ریاض - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 14.04.2021
انگلیس آماده بیرون کردن نیروهایش از افغانستان می‌شود

نیکلاس پاتریک کارتر، رییس ستاد نیروهای مسلح بریتانیا در این مصاحبه گفته:" واقعیت این است که این خروج، نشان‌دهنده تحول راهبردی حضور نظامیآمریکا  و ناتو است و تصمیمی است که گرفته شده. مهم این است که بدانیم، طالبان برای سخن گفتن از جهاد، دیگر هیچ دلیلی ندارند. اکنون در برابر افغان‌ها می‌جنگند. این در روند صلح به دیگران یک آله فشار است و شاید امکان پایان این جنگ را فراهم بسازد".

الیسون بلیک، سفیر بریتانیا در کابل نیز گفته:"ما از تامین امنیت از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان پشتیبانی می‌کنیم. مصوون نگه‌داشتن شهروندان، مسوولیت حکومت است؛ اما ما اطمینانی را که می‌توانیم می‌دهیم. خوب است که جنرال کارتر اینجا است؛ حمایت ما از جمهوری، نیروهای امنیتی و دفاعی و مردم افغانستان، چی از راه کمک‌های اقتصادی و توسعه‌یی و انسان‌دوستانه و چی از راه کارهای سیاسی باشد، ادامه خواهند یافت".

این مقام بلند پایه بریتانیایی با جنرال قمر جاوید باجوه رییس ارتش پاکستان به روز دوشنبه از کابل دیدار کردند.

برخی ازکارشناسان می‌گویند که به نظر می رسد دیدار این دو نظامی بلند پایه ،بخشی از تلاش‌های لندن برای تسهیل یک توافق نامۀ امنیتی نو میان  افغانستان و پاکستان بوده است.

درهمین حال زلمی خلیل‌زاد ، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان در گفت وگو با مجله اشپیگل آلمان می‌گوید که کار نگرفتن از خاک افغانستان در برابر پاکستان بخشی ازمنافع مشروع پاکستان است.

آقای خلیل‌زاد می‌افزاید که واشنگتن ازنزدیک با لندن کارمی کند تا همکاری های امنیتی میان کابل واسلام آباد بیشتر شوند.

جنرال کارتر از تلاش‌های کشورش برای آموزش افسران افغان سخن می زند و می‌گوید که برخی از افسران در بریتانیا آموزش می بینند و این آموزش ها در آینده نیز ادامه خواهند داشت.

نیکلاس پاتریک کارتر رئیس ستاد نیروهای مسلح بریتانیا می افزاید:«تاکید می‌کنم که هر دو کشور، افغانستان و پاکستان می‌دانند که یک مشکل مشترک دارند که هراس‌افگنی است و می‌کوشند که آن را از میان بردارند. جامعه جهانی از این کار پشتیبانی می‌کند، مانند کشورهای دیگری که مشکل همسان دارند.»

رییس کنونی ستاد نیروهای مسلح بریتانیا آشنایی خوب با رییس جمهور غنی و رییس ارتش پاکستان دارد. او در زمانی که رییس‌جمهورغنی مسوول انتقال مسوولیت‌ها ازنیروهای خارجی به نیروهای افغان بود، درافغانستان کار می کرد. 

کارتر همچون میانجی تاکنون چندین نشست مقام های بلند پایه افغان وپاکستانی را زمینه سازی کرده‌است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала