08:30 01 مارچ 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

وزارت امور خارجه افغانستان از دیدار وزیر خارجه افغانستان با نخست وزیر ازبیکستان خبر داد. 

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه افغانستان امروز نوشت: محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، پس از چاشت روز جمعه، با عبدالله اریپوف نخست وزیر جمهوری ازبیکستان ملاقات کرد. در این ملاقات شاکر کارگر رئیس عمومی دفتر مقام ریاست جمهوری و آقای احمد خالد علمی سفیر افغانستان در ازبیکستان نیز حضور داشتند.
در ادامه این خبرنامه آمده است، که نخست وزیر ازبیکستان ضمن ابراز خیرمقدم به سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان گفت: ازبیکستان آمادهٔ توسعه و گسترش روابط در عرصه‌های مختلف با جمهوری اسلامی افغانستان می‌باشد. آقای اریپوف امضای قرارداد ازدیاد انتقال برق از اوزبیکستان به افغانستان را یک گام مهم در توسعهٔ روابط دوجانبه دانسته افزود:‌ ازبیکستان در توسعهٔ تجارت، ترانزیت، و ترانسپورت به‌ویژه در ارایهٔ تعرفه‌های ترجیحی برای اموال صادراتی افغانستان همکاری می‌کند. صدر اعظم اوزبیکستان در مورد اختصاص ۳۵ میلیون دالر برای توسعهٔ زیربنای‌های انتقال مرکز کارگو در ترمذ، معلومات ارایه کرد.
این وزارت همچنان نوشته است، که سرپرست وزارت خارجه افغانستان ضمن قدردانی از مهمان‌نوازی گرم مقامات اوزبیکستان، حمایت آن‌کشور را از برنامه‌ها و موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان در پیوند به روند صلح، موثر و سازنده خواند. اتمر از تعهد و ارادهٔ قوی رهبری افغانستان برای گسترش روابط در عرصه‌های مختلف به‌خصوص روابط تجارتی و ترانسپورتی اطمینان داد. سرپرست وزارت خارجه از رسیدگی به مشکلات بازگانان افغانستانی در ازبیکستان و ایجاد سهولت‌ها برای آن‌ها سپاسگزاری کرد.
این وزارت افزوده است، که هر دو جانب همچنان در مورد تمدید پروژهٔ لین برق سرخان-پلخمری، تشکیل تیم‌های تخنیکی برای مطالعات امکان‌سنجی خط آهن حیرتان-کابل-پشاور،‌ خط آهن حیرتان-هرات-چابهار و خط آهن حیرتان-هرات-کندهار تفاهم کردند.

یادآوری می کنیم، که دیروز میان مسئولان دو کشور موافقتنامه خرید و فروش 10 ساله برق هم امضا شد. 

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر