13:39 06 مارچ 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 02
ما را در دنبال کنید

رهبر حزب اسلامی افغانستان از دولت جدید آمریکا خواست تا به‌جای بررسی تعهدات طالبان در توافقنامه قطر عملکرد دولت افغانستان را مورد بررسی قرار دهد.

گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی در افغانستان دولت این کشور را مانع صلح دانست و تاکید کرد که در صورت استعفای دولت هیچ مانعی برای ایجاد صلح وجود نخواهد داشت.

وی با اشاره به قصد دولت بایدن برای ارزیابی توافقنامه قطر گفت که کاخ سفید به‌جای بررسی تعهدات طالبان در این توافق باید عملکرد دولت افغانستان را بررسی نماید.

حکمتیار پیش از این نیز بارها ضمن انتقاد از عملکرد دولت افغانستان خواستار تشکیل دولت موقت در این کشور شده بود.

رهبر حزب اسلامی همچنین تاکید کرده بود که گروه طالبان نظام کنونی را نمی‌خواهد و ایجاد دولت موقت را تنها راه برقراری صلح در افغانستان خوانده بود.

پیش از این نیز «شیر محمد عباس استانکزی» عضو ارشد تیم مذاکراتی طالبان گفته بود که اگر اشرف غنی استعفا بدهد این گروه نیز آماده است درباره دولت جدید مذاکره کند.

کاخ سفید در بیانیه ای از قصد دولت جو بایدن برای بازنگری پیرامون توافقی خبر داد که میان دولت ترامپ و طالبان در افغانستان منعقد شده است.

مطابق توافقنامه صلحی که بین دولت دونالد ترامپ و گروه طالبان در دوحه امضا شد، آمریکا متعهد شده بود که در صورت حصول تمام شرایط مندرج در این توافقنامه، نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، تا ابتدای ماه مه این کشور را ترک کند.

با این حال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در نخستین دیدارش از پنتاگون، گفت که خروج کامل نیروهای ایالات متحده از افغانستان مطابق ضرب الاجل توافقنامه دوحه تا ابتدای ماه مه انجام نمی‌شود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر