19:41 19 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

وزارت معارف تأیید می‌کند که 3 میلیون و 700 هزار کودک در سراسر کشور به آموزش دسترسی ندارند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوزف مکتب متوسطۀ محمد فاروق در ناحیه هفتم کابل ساختمان ندارد و دانش‌آموزان این مکتب زیر آفتاب و روی خاک آموزش می‌بینند.

این مکتب بیش از 3 ‌هزار دانش‌آموز و در حدود 60 آموزگار دارد که تنها 6 تن آنان آموزگاران رسمی استند.

شفیق، دانش‌آموز مکتب محمد فاروق گفت: «اینجا نه کتاب است، نه خیمه است. زیر آفتاب می‌نشینیم. 5 سال است که درس یاد نمی‌گریم».

مهریه، آموزگار غیر رسمی این مکتب نیز افزود: «اگر ما می‌خواهیم یک کشور را آباد کنیم، سرنوشت آن کشور از معارف آن شروع می‌‎شود؛ اگر معارف آن کشور را بخواهیم بسازیم، پس به آموزگار ضرورت دارد».

وزارت معارف تأیید می‌کند که سه اعشاریه هفت میلیون کودک در سراسر کشور به آموزش دسترسی ندارند.

نجبیه آرین، سخن‌گوی وزارت معارف بیان داشت: «تلاش‌های پی‌هم وزارت معارف وهم‌چنین نهادهای مسؤول روی این مسله است که بتوانیم درصدی حضور کودکان را در روند آموزش و پرورش نسبت به گذشته افزایش بدهیم».

این در حالی است که در سال‌های گذشته، بخش هنگفتی از کمک‌های جهانی در بخش معارف هزینه شده‌اند و به تازه‌گی هم بانک جهانی گفته‌است که 25 میلیون دالر برای بلند بردن کیفیت آموزش و دست ‌رسی کودکان به آموزش به افغانستان کمک می‌کند.

پیش از این در یک نامه جان سپکو آمده بود که اگر این اتهامات درست باشد، امریکا به مکاتبی کمک کرده و حقوق معلم‌هایی را پرداخته که وجود خارجی نداشته است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر