01:50 17 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 03
ما را در دنبال کنید

نشریه امریکایی خبرداد که کشورهای غربی برای فروپاشی احتمالی دولت افغانستان آماده می‌شوند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، مقامات کنونی و سابق آمریکایی، اروپایی و افغانستان به «نیویورک تایمز» گفتند که آژانس‌های اطلاعاتی غربی در حال ارزیابی رهبران سیاسی خارج از دولت افغانستان هستند که ممکن است پس از خروج نظامیان امریکایی بتوانند اطلاعاتی در مورد تهدیدات تروریستی ارائه دهند.

این نشریه آمریکایی می‌افزاید، که باوجود اظهارات مقامات غربی مبنی بر اینکه دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور پس از خروج نیروهای خارجی قادر به ایستادن بر پای خود هستند اما این اقدام نشان می‌دهد که آژانس‌های اطلاعاتی غربی در حال آماده سازی برای احتمال سقوط دولت مرکزی و بازگشت اجتناب ناپذیر به جنگ داخلی هستند.

کشورهای غربی در زمان اشغال افغانستان توسط شوروی و نیز در زمان جنگ‌های داخلی برای کسب اطلاعات به جنگسالاران افغانستان نیز وابسته بودند و باوجود نقض حقوق بشر به آن‌ها کمک‌های مالی می‌کردند.

این در حالی است که اخیراً مقامات ارشد سیا و رئیس این سازمان نیز تایید کردند که آمریکا در حال بررسی راه‌های جدید برای جمع‌آوری اطلاعات در افغانستان است، چرا که خروج نظامیان از افغانستان توانایی آمریکا در این باره را کاهش می‌دهد.

پیش از این نیز «فارین پالیسی» در گزارشی اعلام کرده بود که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» هیچ برنامه‌ای برای خروج از افغانستان ندارد و این سازمان نیروهای نیابتی زیادی را در سراسر افغانستان تحت آموزش، تجهیز و حمایت دارد.

مجله آلمانی اشپیگل نیز در گذشته فاش کرده بود که سازمان اطلاعاتی خارجی آلمان مدت‌ها است که خبرنگاران افغانستان به شمول خبرنگاران «رویترز»، «بی‌بی‌سی»، «نیویورک‌تایمز» و سایر رسانه‌ها را هدف جاسوسی قرار می‌دهد.

اشپیگل گفته بود که این خبر را بر اساس شواهدی که به دست آورده منتشر کرده است، این مجله قبل از این نیز خبرهای «ادوارد سنودن» کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا به روسیه را منتشر کرده بود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر