17:00 28 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

فرستاده ویژه امریکا می گوید تاکنون در خصوص اجرای عملی توافق‌نامه "ترانزیت افغانستان" بحث نشده است.

به گزارش اسپوتنیک، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان و مدیر بخش دوم آسیایی وزارت امور خارجه این کشور گفت که روسیه و ایالات متحده در خصوص اجرای و عملی شدن توافق‌نامه "ترانزیت افغانستان" انتقال محموله نظامی ناتو از طریق فرودگاه اولیانوفسک بحث نمی‌کنند.

آقای کابلوف در صحبت با رادیو "اخو مسکووی" گفت: "این توافق‌نامه فعال است، اما ما باید مانند همیشه این دیدگاه را از منظر تاریخی در نظر بگیریم. در آن زمان ما هنوز در پایان رمانتیسم روابط روسیه و امریكا بودیم، جایی كه اعتماد خاصی و نوعی حمایت متقابل وجود داشت، یک هدف مشترک: مبارزه با تروریسم. شرایطی به وجود آمد، که چندی بعد امریکایی‌ها از پایگاه استفاده نکردند و خدا حافظ".

قابل ذکر است که در سال 2012، دولت روسیه به ناتو اجازه داد تا از ترانزیت هوایی فردوگاه "اولیانوفسک" برای پشتیبانی نیروهای ائتلاف در افغانستان استفاده کند. در سال 2013 محموله های نظامیان بریتانیایی از این فرودگاه منتقل شد، پس از آن هیچ پروازی ترانزیتی انجام نشد. در سال 2015 دیمیتری مدودف، نخست وزیر وقت روسیه فرمان لغو اجازه حمل و نقل تسلیحات و تجهیزات نظامی ناتو به افغانستان از این فرودگاه را امضا کرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر