23:31 15 جولای 2019
افشای جزئیات دیدار اخیر وزیر خارجه امریکا و بن سلمان درباره خاشقجی

افشای جزئیات دیدار اخیر وزیر خارجه امریکا و بن سلمان درباره خاشقجی

© REUTERS / REUTERS
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

یک منبع آگاه فاش کرد که وزیر خارجه امریکا به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در شهر ریاض گفته است که آینده‌اش به عنوان شاه در بوته آزمایش قرار دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، شبکه تلویزیونی «CNN» به نقل از یک منبع آگاه فاش کرد: مایک پامپئو وزیر خارجه امریکا در جریان ملاقات سه شنبه گذشته با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی گفت که آینده وی به عنوان شاه در بوته آزمایش قرار دارد.
این منبع افزود: پامپئو برای بن سلمان روشن کرده است که "سعودی‌ها باید تحقیقات خود (درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی) را با سرعت زیادی انجام دهند". پامپئو همچنین تاکید کرده است: زمان کوتاه است و سعودی‌ها باید با افراد ذیربط به شدت همکاری کنند.


این منبع آگاه تصریح کرد: وزیر خارجه امریکا صراحتا به بن سلمان گفته اگر سعودی‌ها مسئولان ناپدید شدن خاشقجی را بازخواست نکنند، لازم خواهد بود که خود امریکا آن را انجام دهد زیرا جهان این امر را می‌خواهد و دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا مجبور خواهد شد تا به علت فشار جهانی این کار را انجام دهد.
پامپئو به ولیعهد سعودی گفت که او مجبور است تا از جزئیات روی داده آگاهی یابد و حتی اگر خود شاهزاده بن سلمان از قبل از آن آگاهی نداشته است باید اطلاعات کافی درباره آنچه روی داده است، را بدست آورد.
پامپئو در سفر به عربستان با سلمان بن عبدالعزیز شاه و ولیعهد این کشور درباره ناپدید شدن خاشقجی گفت وگو کرد. این حادثه باعث خشم جهانی از جمله در داخل خود امریکا شده است و بار دیگر پرونده حقوق بشری عربستان را زیر ذره بین برده است.
بعد از این ملاقات‌ها در ریاض، امریکا گفت که ولیعهد سعودی درخصوص لزوم اجرای تحقیقات همه جانبه درخصوص ناپدید شدن خاشقچی موافقت کرده است.
این امر بعد از آن صورت گرفت که برخی گزارش های رسانه ای حکایت از آن داشت که ریاض به کشته شدن خاشقجی در جریان روند نامناسب بازجویی اذعان خواهد کرد.
خاشقجی که دارای گذرنامه امریکایی است و از منتقدان بارز محمد بن سلمان به شمار می‌رود، درپی ورود خود در دوم اکتوبر سال جاری به قنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد.
منابع ترکیه در گفت وگو با شبکه الجزیره فاش کردند که عملیات قتل خاشقجی در دفتر محمد العتیبی قنسول عربستان و در حضور او صورت گرفته است و تنها چند دقیقه بعد از ورود خاشقچی به ساختمان قنسولگری پایان یافته است.
منبع آگاه شبکه تلویزیونی «CNN» به چگونگی پاسخ بن سلمان یا مقامات سعودی به سخنان پامپئو اشاره‌ای نکرد اما گفت که "پیام رسید".

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر