18:51 10 جولای 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
1113
ما را در دنبال کنید

پس از اعلام لغو خودمختاری کشمیر، ارتش هند و نیرو های هوایی این کشور در حالت آماده باش جنگی قرار داده شدند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از ANI هند امروز دوشنبه طی حکمی وضعیت خودمختاری کشمیر ار لغو کرد. این حکم دولت هند موجب تنش بیشتر در منطقه خواهد شد.

امیت شاه، وزیر داخله هند ضمن اعلام این حکم به پارلمان کشورش گفت، حکمی امضا شده که ماده 370 قانون اساسی را که به جامو و کشمیر (اغلب مسلمان نشین) خودمختاری می‌دهد، لغو می‌کند. این حکم فورا وارد فاز اجرایی شد.

این تصمیم در شرایطی اتخاذ شده که در یک هفته اخیر وضعیت امنیتی کشمیر بسیار بحرانی شده است. 

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند امروز ریاست یک جلسه امنیت ملی را بر عهده داشت.

طی روزهای گذشته هند و پاکستان یک دیگر را به اقدامات تحریک‌آمیز متهم کردند. دولت هند هشدار داده است که گروه‌های شبه‌نظامی «مورد حمایت اسلام‌آباد» ممکن است دست به حمله تروریستی در کشمیر بزنند.

لازم به ذکر است که حکومت هند با اعلام جا به جایی ده هزار سرباز تازه نفس در ایالت جمو و کشمیر این کشور، از گردشگران و زائران هندو در این ایالت خواسته است که سفرشان را محدود بسازد و زودتر به پایان برسانند. 

در مقابل ارتش پاکستان می‌گوید نیروهای هندی از بمب‌های خوشه‌ای برای حمله به غیرنظامیان در «خط کنترل» استفاده کرده‌اند.

در پی استقلال هند و جدایی پاکستان، از سال 1947، هر دو کشور دعوی مالکیت کامل بر کشمیر را دارند و در حال حاضر «خط کنترل» به عنوان مرز غیررسمی دو کشور شناخته می‌شود.

اواخر سال گذشته در پی انفجاری که گروه مستقر در پاکستان به نام «جیش محمد» مسئولیت آن‌ را پذیرفت 40 تن از نیروهای ذخیره پلیس هند کشته شدند و تنش‌ها بین اسلام‌آباد و دهلی‌نو در دره کشمیر به‌شدت بالا گرفت.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر