19:13 18 جنوری 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نسبت به اظهارات نخست‌وزیر ارمنستان واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه از اظهارات نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان انتقاد کرده و گفت که صلح و ثبات در قفقاز جنوبی تنها در پی آزادی قره‌باغ از اشغال ارمنستان برقرار خواهد شد.

آقای کالین در واکنش به اظهارات نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان درباره رد راه‌ حل دیپلماتیک در مسئله قره‌باغ در صفحه توییترش نگاشته است: اظهارات پاشینیان که گفته است در قره‌باغ کوهستانی راه حل دیپلماتیک وجود ندارد، نیت ارمنستان را آشکار می‌کند. مشخص است که چه کسی جنگ طلب است. این اظهارات تایید می‌کند که حق با ترکیه و آذربایجان است.

وی همچنان شرط پایان دادن به درگیری‌ها در قره‌باغ را نامبرد.

ابراهیم کالین گفت: صلح و ثبات در قفقاز جنوبی تنها در پی آزادی قره‌باغ از اشغال ارمنستان برقرار خواهد شد.

درگیری ها در قره باغ کوهستانی در 27 سپتمبر شدت پیدا کرد. ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به گلوله باران مواضع و نقاط مسکونی در امتداد خط  رویایی دو طرف متهم کردند. ایروان ادعا می‌کند که چهار هزار مبارز منتقل شده توسط ترکیه از سوریه در کنار نیروهای باکو می‌جنگند.

روز 9 اکتوبر وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان به دعوت رئیس‌جمهور پوتین به مسکو آمدند و پس از بیش از 10 ساعت مذاکره با حضور سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بر سر برقراری آتش‌بس در قره باغ از ظهر روز 10 اکتوبر، تبادل اسرا و اجساد قربانیان به توافق رسیدند؛ اما با این حال طرفین یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند.

درگیری های میان باکو و ایروان درباره منطقه قره‌باغ از فبروری 1988 و از زمانی که منطقه قره ‌باغ جدایی خود را از آذربایجان اعلام کرد، آغاز شده است. در جریان درگیری‌های مسلحانه از سال 1992 تا 1994، آذربایجان کنترول منطقه قره ‌باغ و مناطق اطراف آن را از دست داد. از سال 1992 مذاکراتی برای دستیابی به راه ‌حل صلح‌آمیز درباره این درگیری تحت چارچوب گروه مینسک سازمان همکاری و امنیت اروپا با ریاست مشترک روسیه، امریکا و فرانسه آغاز شده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر