12:28 29 نوامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

محققین امریکایی و پولندی کوچکترین سیاره بی سرنوشت را در کهکشان راه شیری مشاهده کرده اند که از حجم آن بین زمین و مریخ است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دیلی میل، محققین یک سیاره سرگردان به اندازه زمین در کهکشان شیری رصد کرده‌اند که تحت تاثیر نیروی گرانش هیچ ستاره‌ای نیست.

ستاره شناسان آمریکایی و پولندی معتقدند که این، کوچک‌ترین سیاره سرگردان ترصد شده تا به امروز است.

این سیاره نور ستارگان دوردست و پشت سر خود را خم می‌کند و محققین با استفاده از پدیده «میکرولنز گرانشی» آن را رصد کرده‌اند. تاثیر این رویداد مانند یک شیشه زره بین عمل می‌کند و نور پس زمینه را درخشان‌تر می‌نماید و وجود یک شی بزرگ را نشان می‌دهد.

میکرولنز گرانشی فقط زمانی امکانپذیر است که تلسکوپ در موقعیت ایده آلی نسبت به یک شی و ستاره پس زمینه آن قرار داشته باشد.

پژوهشگران برای رصد این سیاره سرگردان از اطلاعات میکرولنز گرانشی در «گالاکتیک بولژ»(Galactic Bulge) استفاده کردند که بخش مرکزی کهکشان راه شیری است. همچنین اطلاعات ستاره شناختی نیز به وسیله تلسکوپ ورشو در صحرای شیلی جمع آوری شد.

به گفته آنها این کوچک‌ترین سیاره سرگردان رصد شده است و مدل‌های شبیه سازی شده نشان می‌دهند حجم آن احتمالاً به اندازه زمین یا مریخ باشد.

بیشتر سیارات شناخته شده دور یک ستاره مدار می‌زنند اما محققان معتقدند احتمالاً در کهکشان راه شیری انبوهی از سیارات سرگردان وجود دارد، به طوری که تعداد آنها بیشتر از ستاره‌ها است.

در سال 2011 میلادی محققان 10 سیاره سرگردان را کشف شد که به اندازه مشتری بودند و دور هیچ ستاره‌ای مدار نمی‌زدند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر